Szpital dziecięcy w Olsztynie. Jak wygląda sytuacja ze szczepieniami?

2021-05-20 7:59
Szczepionka przeciw COVID-19
Autor: AP Szczepionka przeciw COVID-19

Osoby, które były zaszczepione przed 17 maja i chcą przyspieszyć podanie drugiej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie, są wpisywani na listę rezerwową. Skąd ten problem? – Mamy na każdy dzień maja wypełniony kalendarz szczepień. Gdy dzwonią do nas osoby, które były zaszczepione pierwszą dawką przed 17 maja i chciały przyspieszyć podanie drugiej dawki wpisujemy je na listę rezerwową. Gdy tylko uwolni się jakiś termin i pozostanie nam szczepionka to wówczas oddzwaniamy i zapraszamy na szczepienie – powiedziała dyrektor szpitala.

Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie, wskazała, że trudno jest przyspieszyć podanie drugiej dawki dla zaszczepionych przed 17 maja. – Na każdy dzień mamy wyliczone szczepionki – dodała. – Szczepionkę otrzymają, gdy zwolnią się terminy. Dyrektorka szpitala wyjaśniła również, że osobom, które zaszczepione są po 17 maja, bez problemu wskazywany jest wcześniejszy termin szczepienia.

W Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie każdego tygodnia szczepi się od 2,5 do 3 tys. osób. Sporo z nich nie zgłasza się na drugą dawkę szczepionki AstraZeneka. – Informują, że miały alergiczne reakcje po pierwszej dawce i nie chcą przyjąć drugiej – wskazała dyr. Piskorz-Ogórek.

W Polsce na razie nie ma decyzji, by podawać w drugiej dawce inną szczepionkę. Namawiamy, by przyjąć drugą dawkę AstryZeneki – podała. W poliklinice MSWiA w Olsztynie terminy podania drugiej dawki szczepionki AstryZeneki są przyśpieszane. Pacjenci, którzy mieli zaplanowaną drugą dawkę na pierwszą połowę lipca, otrzymują SMS-y z informacją, że szczepienie odbędzie się w drugiej połowie czerwca.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Koniec rozbudowy szpitala dziecięcego w Olsztynie. Remont trwał 3 lata

Sonda
Czy wierzysz, że szczepionki na koronawirusa są bezpieczne?
Jak pandemia wpłynęła na życie seksualne Polek i Polaków?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE