Tramwaje w Olsztynie. Miasto ogłasza przetarg na rozbudowę linii!

2020-04-03 13:33
Tramwaj w Olsztynie
Autor: FB Prezydenta Olsztyna Piotra Grzymowicza Przetarg na rozbudowę linii tramwajowej w Olsztynie

Miasto Olsztyn ogłosiło przetarg na rozbudowę tramwajowego systemu transportu. Nowe torowisko zacznie się w pobliżu obecnej pętli autobusowej na osiedlu Pieczewo. Zostanie połączone z istniejącą infrastrukturą na skrzyżowaniu al. Piłsudskiego z ul. Kościuszki. Dzięki temu możliwe będzie uruchomienie dwóch kolejnych linii tramwajowych.

Nowa infrastruktura to około sześciu kilometrów podwójnego torowiska. Zostanie poprowadzone ulicami Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego. Nad skrzyżowaniem Krasickiego z Synów Pułku powstanie estakada o długości ok. 270 m. Poza tym przy Wysokiej Bramie zostanie wybudowany węzeł przesiadkowy.

- Wiemy, jak istotne jest w dzisiejszych czasach funkcjonowanie sprawnej komunikacji miejskiej - mówi prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. - Dlatego konsekwentnie dążymy do wzmacniania tego obszaru funkcjonowania miasta. Dobre rozwiązania dotyczące transportu zbiorowego sprawiają, że mieszkańcy chętniej rezygnują z przemieszczania się autem, a to natomiast ma wpływ na komfort życia mieszkańców i otaczające nas środowisko.

Tramwaje Olsztyn: Ile potrwa rozbudowa?

Projekt to także powstanie stref o spowolnionym ruchu czy rond zamiast tradycyjnych skrzyżowań oraz budowa około 10 km tras rowerowych. Poza tym w jego zakresie jest sfinansowane zostanie kupno sześciu nowych tramwajów, które budowane są dla nas w Turcji.

Czas na składanie ofert potencjalni wykonawcy mają do 12 maja. Realizacja zadania ma potrwać ok. 26 miesięcy (791 dni) od daty zawarcia umowy.

- Liczymy, że - w przeciwieństwie do pierwszego przetargu, jaki odbył się około dwóch lat temu - tym razem ceny zaproponowane przez wykonawców będą w naszym zasięgu - dodaje prezydent Olsztyna. - Niedawno podpisałem umowę o dofinansowanie tej inwestycji. Na jej realizację dostaliśmy z Unii Europejskiej około 365 milionów, to więcej w porównaniu z pierwotną kwotą aż o 188 mln złotych.

Zniszczył szlaban w Olsztynie
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE