Warmińsko-mazurskie. Darmowe testy na covid w aptekach [LISTA]

2022-01-28 7:45
Test antygenowy
Autor: Pixabay Gdzie można wykonać darmowy test na COVID-19 w woj. warmińsko-mazurskim?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę aptek, w których można wykonać darmowy test antygenowy na COVID-19. W województwie warmińsko-mazurskim początkowo na liście znajdowały się zarówno dwie apteki, jednak lista sukcesywnie powiększa się. Gdzie są darmowe testy w aptekach? Lista aptek z testami na COVID-19 w dalszej części artykułu.

Warmińsko-mazurskie. Gdzie można zrobić darmowe testy w aptece?

W czwartek (27 stycznia) Ministerstwo Zdrowia opublikowało listę aptek, w których dostępne są darmowe testy na COVID-19. Lista stale powiększa się, choć jak na razie w woj. warmińsko-mazurskim próżno szukać aptek, które oferują darmowe testy na COVID-19. Lista aptek jest bardzo wąska, bo zawiera zaledwie trzy punkty. Dość powiedzieć, że jeszcze 27 stycznia na liście aptek z darmowymi testami na COVID-19 nie widniał żaden punkt w dwudziestu największych miastach woj. warmińsko-mazurskiego.

Jak jest obecnie? Według mapki zamieszczonej na stronie internetowej pacjent.gov.pl w woj. warmińsko-mazurskim testy w aptekach można wykonać tylko w trzech miejscach. Pierwszego dnia były to apteki w Biskupcu (Apteka "Pod Lipami, Rynek 1) niedaleko Olsztyna oraz w Kisielicach k. Iławy (Apteka "Na Rozdrożu" ul. Jagiellońska 7). Do tej bardzo krótkiej listy dołączyła pierwsza apteka z Olsztyna. Testy na COVID-19 można wykonać w Aptece Lawendowej przy ul. Grunwaldzkiej 24/13.

Niewiele aptek chętnych na testy

Jak widać na razie pomysł ministra zdrowia Adama Niedzielskiego z darmowymi testami w aptekach ponosi porażkę. W Polsce działa ponad 13 tysięcy aptek. Na starcie programu testów na COVID-19 zgłosiły się tylko 64 aptek, co stanowi niewiele ponad 0,5 proc. aptek w całym kraju. Być może jedną z przyczyn tak niewielkiej liczby chętnych aptek do testowania na COVID-19 są liczne wymagania, jakie muszą spełniać apteki. Co powinno się znaleźć w aptece wykonamy tam test na COVID-19?

 • apteka musi mieć stolik zabiegowy urządzony i wyposażony stosownie do zakresu przeprowadzanych testów lub opieki farmaceutycznej,
 • zestaw do wykonywania testów,
 • zestaw do wykonywania opatrunków,
 • zestaw pakietów odkażających,
 • środki ochrony indywidualnej (fartuchy, maseczki, rękawiczki)
 • umywali z baterią z ciepłą i zimną wodą, a w przypadku braku możliwości montażu - umywalki mobilnej,
 • dozownik z mydłem w płynie,
 • dozownik ze środkiem dezynfekcyjnym,
 • pojemnik z ręcznikami jednorazowego użycia i pojemnik na zużyte ręczniki,
 • termometr bezdotykowy do pomiaru temperatury ciała pacjenta przed przeprowadzeniem testowania,
 • sprzęt komputerowy z dostępem do internetu i drukarki,
 • miejsce na pozostawienie odzieży wierzchniej pacjenta poddającego się testowi,
 • pojemnik na zakaźne materiały medyczne.

Test na COVID-19 w aptekach. Co mówią aptekarze?

Co o darmowych testach na COVID-19 w aptekach mówią sami aptekarze? - Sytuacja z testami w aptekach jest podobna do tej ze szczepieniami. Część środowiska podchodzi do tego entuzjastycznie, a część jest zdegustowana - mówi Roman Grzechnik z-ca prezesa Okręgowej Izby Aptekarskiej w Olsztynie i dodaje, że pracownicy aptek mają obawy zarówno o zdrowie pacjentów, jak i swoje. - Przez lata apteki przystosowane były do wydawania leków, a nie wykonywania badań diagnostycznych - przypomina Grzechnik i uważa, że to nie brak kwalifikacji aptekarzy jest problemem. - Obawy te nie wynikają z braku chęci czy umiejętności farmaceutów. Mają oni wykształcenie medyczne. Niestety, wiele aptek nie spełnia określonych warunków - opowiada Grzecznik i twierdzi, że tempo wprowadzania zmian jest zbyt szybkie, przez co niektóre apteki nie zdążyły dostosować się do testowania. - Są też ograniczenia personalne. Jest za mało farmaceutów do pracy z lekami, a jak odejdą do testowania, pracowników będzie jeszcze mniej - kończy z-ca prezesa Okręgowej Izby Aptekarskiej w Olsztynie.

Sonda
Darmowe testy w aptekach to dobry pomysł?
Express Biedrzyckiej - Krzysztof Śmiszek: Szczury już uciekają z tonącego okrętu PiS
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE