Warmińsko-mazurskie. Nawet 13 stopni ciepła! Siarczyste mrozy odeszły na dobre? Prognoza pogody, 23 lutego

2021-02-23 7:30 PAP sch
Odwilż
Autor: Pixabay Roztopy na Warmii i Mazurach. Prognoza pogody we wtorek, 23 lutego.

Prognoza pogody dla województwa warmińsko-mazurskiego we wtorek, 23 lutego. Siarczyste mrozy już nie dokuczają mieszkańcom Warmii i Mazur, jednak w nocy temperatura wciąż jest ujemna. Oznacza to, że na drogach robi się ślisko. IMGW ostrzega również mgłami i przed roztopami. Sprawdź szczegóły!

Uwaga, kierowcy! Mgła i lód na drogach Warmii i Mazur

W woj. warmińsko-mazurskim nocą temperatura spadła poniżej zera, przez co na drogach regionu miejscami jest ślisko. Cały region spowija mgła, która miejscami jest gęsta i utrudnia jazdę. Ślisko jest miejscami na drogach zarówno krajowych, jak i wojewódzkich. Pracuje kilkanaście piaskarek, m.in. w okolicach Pisza, Orzysza, Ełku oraz Elbląga, Nidzicy i Działdowa. Ślisko jest miejscami m.in. na S-16 od Orzysza do granicy województwa oraz S-65 od Ełku do Pisza.

Na drogach wojewódzkich miejscami może być ślisko w okolicach Elbląga, Morąga, Nidzicy i Olecka. We wtorek rano mgła spowija całe woj. warmińsko-mazurskie, miejscami jest ona gęsta i utrudnia widoczność kierującym.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Kukowo: Tragiczny wypadek na DK 65. Nie żyje kierowca ciężarówki. Utrudnienia w ruchu trwały kilka godzin

Kilkanaście stopni ciepła w warmińsko-mazurskim. IMGW ostrzega przed roztopami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega również przed roztopami w dziewięciu województwach - na północy, wschodzie i południu kraju. Instytut ostrzegł także przed wezbraniami wody w rzekach w centrum, a także na zachodzie i południowym zachodzie.

Alerty przed roztopami wydano dla województw: pomorskiego, kujawsko-pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, podlaskiego, lubelskiego, a także dla północnej części województwa mazowieckiego, centrum i południa województwa podkarpackiego oraz dla południa województw: małopolskiego i śląskiego. Na północy i wschodzie kraju alerty obowiązują od wtorku do czwartku. Tam temperatura maksymalna - według prognoz IMGW - może osiągnąć nawet 13 st. C.

Czym jest zagrożenie I stopnia według synoptyków IMGW? - Przewiduje się warunki sprzyjające wystąpieniu niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą powodować straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia - czytamy w komunikacie IMGW. Ponadto należy spodziewać się m.in. utrudnień w ruchu drogowym.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: ZABIŁA MĘŻA, a po wszystkim poszła spać! "Jurek powinien od niej uciec". Kulisy morderstwa w Reszlu [ZDJĘCIA]

Pogoda w warmińsko-mazurskim [23 lutego, PROGNOZA]

Jaka pogoda będzie na Warmii i Mazurach we wtorek, 23 lutego? - Zachmurzenie na ogół małe i umiarkowane, jedynie miejscami, głównie w strefie mgieł, duże. Przejściowo możliwe też bezchmurne niebo - prognozuje IMGW. Lokalnie możliwa mgła ograniczająca widzialność rano do 100 m, w ciągu dnia do 500 m. Wieczorem, głównie na północy i wschodzie, lokalnie możliwe bardzo słabe opady deszczu lub mżawki. Temperatura maksymalna od 2°C przy większym zachmurzeniu i głównie na północy do 9°C przy rozpogodzeniach i głównie na południowym zachodzie.

Jak informują synoptycy IMGW, Polska jest w zasięgu wyżu z centrami w rejonie Półwyspu Apenińskiego i nad środkową Europą. Do krańców północnych, przysuwa się chłodny front atmosferyczny, związany z płytkim niżem nad Bałtykiem. Jesteśmy w ciepłym powietrzu polarnym morskim. Wolny wzrost ciśnienia.

CZYTAJ TEŻ: Co polecał do picia Mikołaj Kopernik? Receptura napoju odtworzona po kilku stuleciach! [ZDJĘCIA]

Mimo dodatnich temperatur wędkarze wchodzą na lód