Startują Ferie z WOT. Spore zainteresowanie w warmińsko-mazurskim

i

Autor: 4. Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej

WOT rośnie w siłę

Warmińsko-mazurskie. Rośnie liczba terytorialsów. Rekordowa przysięga

2023-02-06 8:40

Ponad 260 ochotników do Terytorialnej Służby Wojskowej z Warmii i Mazur zakończyło szkolenie podstawowe w 4. Warmińsko- Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej i w sobotę złożyło przysięgę. Liczba terytorialsów na Warmii i Mazurach wzrosła do ponad 3 tys. 300. To rekordowa przysięga w historii brygady.

Szkolenie WOT na Warmii i Mazurach. Rekordowa liczba ochotników

W sobotę (4 lutego) przysięgę złożyli ochotnicy, którzy w ramach "Ferii z WOT" zakończyli szkolenie podstawowe. Było ono skierowane głównie do nauczycieli i uczniów szkół średnich oraz studentów. Sobotnia przysięga była największą w historii brygady. - Po uroczystości, żołnierze Obrony Terytorialnej zaprezentowali pojazdy i sprzęt będący na wyposażeniu 4. Warmińsko-Mazurskiej Brygady Obrony Terytorialnej - poinformowała PAP kpr. Andżelika Żmijewska z 4. W-M BOT.

Od 20 stycznia w ramach "Ferii z WOT" kandydaci szkolili się w 42. Batalionie Lekkiej Piechoty w Morągu. Natomiast w Braniewie, gdzie stacjonuje 43. Batalion Lekkiej Piechoty realizowane było szkolenie podstawowe w systemie hybrydowym, na które ochotnicy stawili się pod koniec 2022 roku. Część szkolenia żołnierze realizowali w weekendy, by ostatnie 10 dni przeprowadzić je non stop.

Przed przysięgą żołnierze wzięli udział w egzaminie nazwanym pętlą taktyczna, który jest podsumowaniem zdobytych umiejętności. Posługiwanie się bronią, strzelanie, zakładanie maski przeciwgazowej i jej właściwe użycie, poruszanie się w terenie z wykorzystaniem busoli, czy udzielanie pomocy medycznej na polu walki – to tylko niektóre zadania, jakie musieli wykonać.

Egzamin prowadzony był w formie marszu w terenie, gdzie żołnierze w pełnym oporządzeniu, przemieszczając się z punktu na punkt wykonywali przygotowane dla nich zadania. Właściwą drogę odnajdywali na mapie.Egzamin odbył się na terenie o zróżnicowanym ukształtowaniu tak, aby podgrywając incydenty taktyczne jak kontakt ogniowy, działanie w strefie skażonej, czy ewakuacja rannego z pola walki, wykorzystując środki pozoracji, odzwierciedlić działanie potencjalnego przeciwnika, zmuszając tym samym szkolonych do podejmowania decyzji w czasie rzeczywistym w stosunku do zaistniałej sytuacji.

Sonda
Czy utworzenie w Polsce Wojsk Obrony Terytorialnej było dobrym pomysłem?
gen. Mirosław Różański: Trzeba pogratulować polskim służbom. Błaszczak mówi jak internetowy troll

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki