Piotr Liroy-Marzec

i

Autor: Łukasz Stepaniuk Piotr Liroy-Marzec

Wybory 2019. Kogo Liroy wystawił z "jedynką" w Olsztynie? Sylwetka Pawła Abramskiego

2019-10-11 7:58

Wybory parlamentarne 2019 już w najbliższą niedzielę. Kim są liderzy komitetów w Olsztynie? Piotr Liroy-Marzec, lider ugrupowania Skuteczni, na pierwszym miejscu listy do Sejmu w okręgu nr 35 wystawił Pawła Abramskiego. Poniżej przybliżamy sylwetkę kandydata oraz jego dokonania polityczne.

Wybory 2019. Kim jest Paweł Abramski?

Urodził się w 1947 roku w Warszawie. Ukończył studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego w 1979 r. Cztery lata temu uzyskał tytuł doktora nauk humanistycznych w zakresie historii na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Wybory 2019. Czy Paweł Abramski wróci do parlamentu?

W latach 1991–1993 sprawował mandat posła I kadencji, wybranego z listy Kongresu Liberalno-Demokratycznego w okręgu elbląsko-olsztyńskim. Był następnie dyrektorem Polsko-Niemieckiego Centrum Młodzieży w Olsztynie i radnym rady miasta. Należał do Unii Wolności, z której przeszedł w 1997 r. do Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego.

Od 1997 do 2001 r. ponownie zasiadał w parlamencie jako senator IV kadencji Senatu RP, wybrany z ramienia Akcji Wyborczej Solidarność w województwie olsztyńskim. W 2001 r. bez powodzenia ubiegał się o reelekcję z własnego komitetu. Jako członek Wolnych i Solidarnych miał otwierać olsztyńską listę Jedności Narodu w tegorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego, jednak nie została ona zarejestrowana.

W lipcu 2005 r. Sąd Rejonowy w Olsztynie skazał go na karę 3 lat pozbawienia wolności i karę grzywny, uznając byłego senatora za winnego złożenia obietnicy wręczenia łapówki prezydentowi tego miasta. W 2007 r. Sąd Najwyższy oddalił jego kasację jako bezzasadną. Po 10 latach od wykonania kary wyrok uległ zatarciu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają