Wybory 2019. Wojciech Maksymowicz. Sylwetka "jedynki" PiS w Olsztynie

2019-10-08 15:07 SCH
Profesor Maksymowicz
Autor: archiwum prywatne prof. W. Maksymowicza Medycyna uczy pokory, a każdy sukces przynosi radość.

Wybory parlamentarne 2019 już w najbliższą niedzielę. Kim są liderzy komitetów w Olsztynie? Komitet Wyborczy Prawa i Sprawiedliwości na pierwszym miejscu swojej listy w okręgu nr 35 wystawił prof. Wojciecha Maksymowicza. Poniżej przybliżamy sylwetkę kandydata oraz jego dokonania polityczne.

Wybory 2019. Wojciech Maksymowicz - kim jest?

Wojciech Maksymowicz urodził się co prawda we Włocławku, ale niedługo po narodzinach przyjechał z rodzicami do Olsztyna. Ukończył studia medyczne w Warszawie w 1980 roku. Wybór drogi życiowej nie mógł dziwić tych, którzy pamiętali, że jego matka była dyrektorką szkoły pielęgniarskiej.  W latach 80. i 90. pracował na przemian, po kilka lat w Warszawie i Olsztynie. Przełomowym momentem w jego medycznej karierze było utworzenie Wydziału Nauk Medycznych na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Wybory 2019. Znany lekarz "jedynką" PiS

Już na początku funkcjonowania wydziału zapowiedział przeprowadzanie w Olsztynie nowatorskich operacji, ale również zastosowanie nowoczesnych metod diagnozowania pacjentów i pionierskich terapii. Maksymowicz stworzył klinikę neurochirurgii, by operacyjnie leczyć padaczkę, wykonywać zabiegi na mózgu czy też wszczepiać w kręgosłup stymulatory przeciwbólowe. W końcu w szpitalu uniwersyteckim, który powstał dzięki jego staraniom, utworzono laboratorium komórek macierzystych, by dać nadzieję chorym z uszkodzonym rdzeniem kręgowym czy cierpiącym na stwardnienie rozsiane lub bóle kręgosłupa. W ostatnich latach Olsztyn, zasłynął dzięki temu z wybudzania ludzi ze śpiączki.

Wybory 2019. Kandydat prawicy byłym ministrem zdrowia

Z polityką kojarzony jest już od końca lat 90. Między 1997 a 1999 rokiem był ministrem zdrowia w rządzie Jerzego Buzka. Później działał w warmińsko-mazurskiej części Platformy Obywatelskiej. Chciał nawet objąć kierownictwo partii w regionie, ale skończyło się na konfliktach wewnątrz PO na Warmii i Mazurach. Z czasem przeszedł do nowej partii Jarosława Gowina. Latem tego roku Prawo i Sprawiedliwość dość niespodziewanie ogłosiło Maksymowicza "jedynką" na Warmii i Mazurach.