Michał Wypij

i

Autor: Artur Szczepanski/REPORTER

Polityka

Wybory prezydenckie w Olsztynie. Poseł rozważa start

2023-05-31 10:07

Chociaż do wyborów samorządowych daleko, pojawiają się pierwsze spekulacje i pogłoski. W pierwszej połowie 2024 mają zostać wybrani m.in. prezydenci miast. Kandydaturę na urząd prezydenta Olsztyna rozważa poseł Michał Wypij.

Michał Wypij kandydatem na prezydenta Olszyna? Poseł ma też inny plan

Latem ma się wyjaśnić polityczna przyszłość Michała Wypija. Obecnie Wypij jest posłem. W wyborach w 2019 r. startował z listy Prawa i Sprawiedliwości w okręgu olsztyńskim i otrzymał ponad 14 tysięcy głosów. Teraz, jak sam przyznaje, decyzję ws. swojego startu w wyborach sejmowych spodziewa się latem. Wypij ma też alternatywny pomysł. - Rozważam różne warianty, m.in. start na prezydenta Olsztyna. Oczywiście z własnego komitetu wyborczego - zaznaczył parlamentarzysta. W wyborach samorządowych w 2018 r. Michał Wypij jako kandydat Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Olsztyna zajął trzecie miejsce zdobywając prawie 14 tysięcy głosów.

Wypij przyznaje, że chciałby startować do Sejmu, "ale nie z listy obozu rządowego". W sierpniu 2021 r. parlamentarzyści Porozumienia, w tym Wypij, wystąpili z klubu PiS w sierpniu 2021 r. W lutym 2023 r. Wypij wystąpił też z Porozumienia, po zawarcia przez Porozumienie sojuszu z AgroUnią.

Michał Wypij wystartuje z list PO?

Pojawia się coraz więcej pogłosek o tym, że o drugą kadencję w roli posła Michał Wypij miałby się ubiegać z list PO. - Partyjne doły są oburzone tym pomysłem. Przecież Wypij się szczycił pracą w kancelarii premiera, głosował razem z PiS za ustawami psującymi kraj. Nie rozumiemy, czemu w ogóle bierze się jego kandydaturę pod uwagę - powiedział PAP jeden z czołowych działaczy PO na Warmii i Mazurach. Jak przyznał, podczas ubiegłotygodniowej wizyty szefa PO Donalda Tuska w regionie w kuluarach był to jeden z głównych tematów rozmów.

Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że w nadchodzących wyborach do Sejmu mają wystartować wszyscy obecni posłowie PO z Warmii i Mazur. W przypadku umieszczenia na liście Wypija działacze PO liczą się z tym, że mógłby on odebrać mandat któremuś z nich.

Wypij w rozmowie z PAP zauważył, że liczby zdobytych przez niego głosów w poprzednich wyborach nie powinno się lekceważyć. - Mam takie poczucie, że znacząco mogę podnieść jakość listy, na której się znajdę. W ostatnich wyborach uzyskałem dobry wynik, ponad 14 tys. głosów. Startowałem z ostatniego miejsca, byłem debiutantem. Sądzę, że dzięki pracy w Sejmie i dobrej kampanii ten wynik dziś mógłby być dużo większy - dodał poseł. Nie chciał wprost potwierdzić, że prowadzi rozmowy z PO dotyczącego jego startu do Sejmu.

Według nieoficjalnych informacji PAP rozmowy z Wypijem ws. startu do Sejmu prowadzić ma przewodniczący PO na Warmii i Mazurach Jacek Protas.

Sonda
Jak sądzisz, czy PiS wygra kolejne wybory?
Express Biedrzyckiej - Krzysztof BOSAK