Wynosili most kolejowy w kawałkach. Stalowe elementy znałazły się w skupie złomu

i

Autor: Straż Ochrony Kolei, gk Wynosili most kolejowy w kawałkach. Stalowe elementy znałazły się w skupie złomu

Zysk ważniejszy niż bezpieczeństwo

Wynosili most kolejowy w kawałkach. Stalowe elementy znalazły się w skupie złomu

2023-10-01 10:45

Chęć zarobku okazała się silniejsza niż bezpieczeństwo. Złodzieje kradli elementy konstrukcyjne mostu kolejowego i sprzedawali je w lokalnym punkcie skupu złomu. Na ich trop trafili funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei. Sprawą zajmuje się policja.

W czwartek, 28 września funkcjonariusze SOK z Działdowa (woj. warmińsko-mazurskie) otrzymali zgłoszenie, że na szlaku kolejowym Działdowo – Iłowo zostały skradzione metalowe elementy mostu kolejowego nad rzeką Wkrą. Na miejsce niezwłocznie skierowano patrol, który potwierdził kradzież.

Mundurowi podjęli działania kontrolne w lokalnych punktach złomu i metali kolorowych. Na efekt nie trzeba było długo czekać. Skradzione elementy odnalazły się na jednym ze złomowisk.

- Podczas kontroli jednego z punktów skupu złomu okazało się, że złodzieje właśnie tu sprzedali elementy kolejowe - informuje insp. Piotr Żłobicki ze Straży Ochrony Kolei. - Tym razem łupem złomiarzy padło dziesięć metalowych krat pomostowych. Skradzione elementy konstrukcyjne wykonane ze stali służyły jako podesty do pokrycia ciągu komunikacyjnego mostu kolejowego na rzece Wkrze.

O sprawie powiadomiono policję i PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Przedstawiciel kolejowej spółki potwierdził, że odzyskane elementy pochodzą z mostu.

Mundurowi na podstawie dokumentacji prowadzonej w punkcie skupu złomu ustalili, że złodzieje poruszali się samochodem osobowym marki Volkswagen Golf.

Wartość odzyskanych przez funkcjonariuszy SOK elementów oszacowano wstępnie na co najmniej 3 tysiące złotych. Dalsze czynności dochodzeniowo-śledcze prowadzą policjanci z Działdowa.

Czy dobrze znasz slang kolejowy?

Pytanie 1 z 10
"Badyle" to określenie:
To był ważny węzeł komunikacyjny. Tyle zostało z Dworca Szczecińskiego w Berlinie