Grzejnik, ciepło

i

Autor: Pixabay Zdj. ilustracyjne

Podwyżki w Olsztynie

Za ciepło zapłacimy więcej. Podwyżki w Olsztynie od 1 sierpnia

2022-07-18 13:21

Od 1 sierpnia o 20 proc. wzrośnie opłata za ciepło dostarczane przez olsztyńskie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. Jak informuje firma, to skutek wzrostów cen węgla na unijnym rynku i rosnących cen uprawnień do emisji CO2.

Jak podało w poniedziałek (18 lipca) w komunikacie Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej (MPEC) w Olsztynie, wprowadzenie nowych cen i stawek opłat zawartych w zmianie taryfy dla ciepła skutkuje wzrostem średniorocznych opłat za ciepło i usługi przesyłowe o 20,425 proc. Jak wyjaśniła spółka, wprowadzona zmiana taryfy zawiera dwa czynniki – wzrost cen węgla oraz uprawnień do emisji CO2.

- W związku z wprowadzeniem embarga na dostawy węgla z Federacji Rosyjskiej, węgiel na unijnym rynku drożeje w tym roku w niespotykanym tempie, a jego ceny są rekordowe - wskazało MPEC. W czerwcu br. średnia cena węgla na giełdzie wg indeksu cen ARA (Amsterdam- Rotterdam-Antwerpia) wyniosła ponad 330 dolarów za tonę, podczas gdy w czerwcu 2021 roku było to ok. 50 dolarów za tonę. Rosną również ceny uprawnień do emisji CO2. - Obecnie koszt jednej tony emisji to ok. 84 euro, a w czerwcu 2021 roku stawki oscylowały w granicach 52 euro, zaś w czerwcu 2020 roku – w granicach 23 euro - wyjaśniła spółka.

SPRAWDŹ: Te ulice są zmorą pieszych! Gdzie jest najwięcej wypadków w Olsztynie?

- Spółka MPEC od wielu lat dokłada wszelkich starań, aby w miarę możliwości obniżać i optymalizować koszty prowadzonej działalności, w tym koszty środowiskowe - podała firma. - Szczególnym tego wyrazem jest realizowany obecnie proces głębokiej transformacji w obszarze wytwarzania ciepła, w którym udział wykorzystania węgla jako najbardziej emisyjnego paliwa zostanie już w 2023 roku zredukowany z 99 proc. do niespełna 40 proc. - wskazano w komunikacie. - Liczymy na zrozumienie sytuacji i ponownie podkreślamy, iż celem naszego przedsiębiorstwa jest zapewnienie stabilnych, nieprzerwanych dostaw ciepła dla naszych klientów - dodała spółka.

ZOBACZ TEŻ: Nie tylko jeziora. Zabytki Olsztyna, które trzeba zobaczyć! Zdjęcia

Nasi Partnerzy polecają