Mazury

i

Autor: Pixabay Wakacje 2022 na Mazurach droższe niż w Turcji, Włoszech czy Hiszpanii.

Drożyzna na Mazurach. Ceny szokują! Taniej odpoczniesz w Hiszpanii

2022-07-14 11:43

Siedem noclegów ze śniadaniem w trzygwiazdkowym hotelu w Turcji kosztuje 1 481 zł. To ponad połowę taniej niż w... Mrągowie na Mazurach. Mniej niż turyści wypoczywający w kraju za tygodniowe wakacje zapłacą podróżujący do Grecji, Włoch czy Chorwacji. Tygodniowy pobyt w hiszpańskim hotelu kosztuje nieco ponad 3 000 zł, czyli tyle samo co w we wspomnianym Mrągowie. Drożyzna dotarła na Mazury.

Jak pokazują badania, wczasy na Mazurach w 2022 toku to rozrywka dla ludzi z grubym portfelem. Szczególnie noclegi w mazurskich kurortach są wyjątkowo drogie. Nieco taniej jest w kwaterach prywatnych, ale pokój w pensjonacie czy u osoby prywatnej w Polsce jest i tak droższy niż tego typu nocleg za granicą. Znacznie więcej zapłaci się także za wyżywienie, a nawet dojazd na miejsce. Eksperci z rankomat.pl przeanalizowali ceny siedmiodniowego pobytu dla dwóch osób w hotelach trzygwiazdkowych ze śniadaniem i kwaterach prywatnych. Obraz mazurskich kurortów nie prezentuje się dobrze nawet dla średnio zamożnego turysty.

Tydzień na Mazurach. Hotel kosztuje ponad 3000 zł

Spośród najczęściej wybieranych miast przez rodzimych urlopowiczów, najwięcej za tygodniowe zakwaterowanie zapłacą wypoczywający w Mrągowie. Koszt 7 noclegów (w tym wliczone w cenę śniadanie) dla dwóch osób w trzygwiazdkowym hotelu wynosi 3 323 zł. Niewiele taniej jest w innych popularnych kurortach w innych regionach Polski.

Tańszą alternatywą dla hotelu będzie zatrzymanie się w kwaterze prywatnej. Ceny dla dwóch osób za tygodniowy pobyt w tym roku nie przekraczają 2 000 zł. Za 1 260 zł – czyli najwięcej w tym zestawieniu – zatrzymamy się na tydzień w Ustce. Zakopane i Mrągowo są tańsze o 140 zł, oferując tygodniowy nocleg w kwaterze za 1 120 zł.

Dla szerszego poglądu eksperci rankomat.pl sprawdzili również ceny miejsc postojowych dla dużego kampera. Różnica w przypadku poszczególnych miast jest niewielka. Najdrożej jest w Ustce – tygodniowy postój z dostępem do sanitariatów i podłączeniem do prądu kosztuje 600 zł, a najtaniej w Solinie – 480 zł. Pozostałe miejsca postojowe kosztują kolejno w Zakopanem i Mrągowie 560 zł, Karpaczu 500 zł i 485 zł w Szczyrku.

Najtańszą opcją noclegową podczas tegorocznych wakacji jest pole namiotowe. Bezpośredni kontakt z naturą i siedmiodniowy nocleg dla dwóch osób, pod gołym niebem najwięcej kosztuje na południu kraju. Pole namiotowe w Zakopanem i Szczyrku to koszt 280 zł. O 20 zł taniej jest w Mrągowie – 260 zł – a w Ustce o 28 zł – 252 zł.

CZYTAJ TEŻ: Miłośnicy średniowiecza ruszyli na Grunwald. Rekonstrukcja wielkiej bitwy 16 lipca

Turcja dwa razy tańsza niż Mazury

Na tle tych cen koszt wakacji za granicą jawi się jako znacznie tańsza alternatywa urlopu nad Bałtykiem, w górach czy na Mazurach. W polskich kurortach analizowanych przez ekspertów rankomat.pl nie da się znaleźć w szczycie sezonu noclegu w hotelu trzygwiazdkowym poniżej 2 000 zł.

Tymczasem w Turcji siedmiodniowy pobyt dla dwóch osób ze śniadaniem w takim standardzie turysta znajdzie już od 1481 zł. Nieco drożej jest we Włoszech – tydzień dla dwóch osób na Sardynii kosztuje 1 846 zł. Powyżej 2 000 zł zapłacą odpoczywający w Chorwacji (2 132 zł) oraz w Grecji (2 313 zł). Najdrożej jest w Hiszpanii - 7 siedem noclegów w trzygwiazdkowym hotelu to koszt 3 133 zł. To i tak taniej niż w Mrągowie, Szczyrku i Karpaczu, a tyle samo co w Ustce.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: Pogoda długoterminowa na sierpień i wrzesień 2022. Co z wakacjami?! IMGW zdradza szczegóły

1000 zł nie wystarczy na 7 obiadów w Polsce

Cena wyżywienia dla dwóch osób podczas tygodniowych wakacji w Polsce to koszt ponad 1000 zł. Eksperci rankomat.pl sprawdzili ceny dwudaniowego posiłku (zupa, drugie danie, napój) w restauracjach średniej klasy. Najwięcej za stołowanie się w restauracji przez tydzień, turyści zapłacą w Ustce – 1 456 zł. Niewiele mniej, bo 1 452 zł w Mrągowie, a 1 410 zł w Szczyrku.

Samochodem po Polsce drożej niż samolotem za granicę

Tegoroczne ceny paliw z pewnością nie zachęcają do podróży własnym autem. Ruszając z Warszawy w kierunku wakacyjnych kurortów, najmniej kierowcy zapłacą na trasie stolica – Mrągowo. Odległość 221 km można pokonać za 376 zł w obie strony, przy założeniu, że ceny paliwa pozostaną takie same, jak w dniu analizy.

Tymczasem ceny biletów lotniczych, które początkiem sezonu letniego również wywindowało do góry, teraz zaczęły nieco spadać. Według skcyscanner.pl za mniej niż 500 zł można polecieć tam i z powrotem do Chorwacji i Włoch. Niespełna 700 zł kosztuje połączenie w obie strony na trasie Kraków-Majorka. Nieco więcej trzeba zapłacić za bilet na Rodos w Grecji (781 zł w obie strony). Najwięcej kosztuje lot do Turcji – za bilet tam i z powrotem trzeba zapłacić 903 zł.

Jak pokazuje raport rankomat.pl, kto chce w 2022 roku wypoczywać w polskich kurortach, także tych mazurskich, musi mieć ze sobą sporo pieniędzy.

ZOBACZ: Nie tylko jeziora. Zabytki Olsztyna, które trzeba zobaczyć! Zdjęcia

Sonda
Gdzie spędzasz wakacje 2022?
Jan Strzeżek: Glapiński to nieudacznik
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają