Barczewo. 38-latek zaatakował nastolatka ostrym narzędziem

i

Autor: wm.policja.gov.pl Barczewo. 38-latek zaatakował nastolatka ostrym narzędziem.

Zaatakował 18-latka, ale do aresztu nie trafi. Ważna decyzja sądu w Olsztynie

2022-05-31 11:06

Sąd Rejonowy w Olsztynie nie uwzględnił wniosku prokuratora o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Sebastiana M. 38-latek jest podejrzany o próbę spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu 18-letniego Roberta J. Postanowienie nie jest prawomocne.

Prokuratura Rejonowa Olsztyn-Północ skierowała do miejscowego Sądu Rejonowego wniosek o zastosowanie tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec Sebastiana M. 38-latek podejrzany jest o usiłowanie spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu u Roberta J. Do zdarzenia doszło 27 maja 2022 r. na ul. Wojska Polskiego w Barczewie. - Według ustaleń prokuratora, Sebastian M. miał zadać pokrzywdzonemu liczne uderzenia narzędziem ostrokrawędzistym, w wyniku czego doznał on obrażeń ciała w postaci ran kłutych ręki, nogi i brzucha - mówi Olgierd Dąbrowski-Żegalski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Olsztynie. Na szczęście, szybko udzielona pomoc medyczna i chirurgiczna, zapobiegły dramatowi.

W poniedziałek (30 maja) Sąd Rejonowy w Olsztynie wydał postanowienie, w którym nie uwzględnił wniosku prokuratora o zastosowanie wobec Sebastiana M. tymczasowego aresztowania. Sąd - uzasadniając tę decyzję - wskazał, że zebrany w sprawie materiał dowodowy w znacznym stopniu uprawdopodabnia fakt popełnienia przez podejrzanego zarzucanego mu czynu.

Podejrzany nie trafi do aresztu. Sąd w Olsztynie tłumaczy decyzję

W ocenie sądu, jedyną realną przesłanką stosowania środka zapobiegawczego wobec Sebastiana M. jest zagrożenie surową karą. Jednocześnie nie ma okoliczności, które wskazywałyby na fakt, że podejrzany, mając na uwadze zagrożenie karą, będzie utrudniał toczące się przeciwko niemu postępowanie karne poprzez chociażby nakłanianie innych osób do składania fałszywych zeznań lub ukrywanie się przed wymiarem sprawiedliwości.

Sąd zwrócił uwagę, że istotne dowody w tej sprawie zostały już zebrane i zabezpieczone. Pokrzywdzony złożył zeznania, gdzie opisał okoliczności zdarzenia, a oskarżony przyznał się do popełnienia zarzuconego mu czynu. Przesłuchani zostali świadkowie zdarzenia – osoby obce dla podejrzanego. Ponadto, Sebastian M. nie był dotychczas karany i pracuje. W tej sytuacji Sąd uznał, że jeżeli w ogóle jest potrzeba zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, wystarczające będzie zastosowanie wolnościowych środków zapobiegawczych, co do których stosowną decyzję może podjąć prokurator.

Sonda
Czy kiedykolwiek groził Ci ktoś nożem?
Sedno Sprawy - Waldemar Kraska
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE