Marsz Równości w Opolu. Publicznie spalili flagę. Interwencja policji

2021-09-25 19:58
Opole
Autor: Tomasz Golla/Michał Górecki Opole: Tęczowy kordon przeszedł ulicami miasta [ZDJĘCIA]

3. Marsz Równości w Opolu, i jednocześnie pierwszy pod patronatem prezydenta miasta, przeszedł ulicami Opola... ale bez prezydenta. Tęczowy, roztańczony kordon poprowadziła drag queen Jej Perfekcyjność, a na trasie na zgromadzonych czekała kontrmanifestacja. Zobaczcie relację z 3. Marszu Równości w Opolu i odnajdźcie się na naszych zdjęciach!

3. Marsz Równości w Opolu. W tym roku wyjątkowy, bo pod patronatem prezydenta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego. Choć sam włodarz na happeningu ostatecznie się nie zjawił, lista osobistości jest długa. Do zgromadzonych przemawiał poseł Krzysztof Śmiszek, Birgit Fisel-Rösle - konsul Niemiec w Opolu, czy posłanka Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Ta ostatnia, zwracając uwagę na czekającą na trasie marszu kontrmanifestację - która wedle zapowiedzi miała modlić się o społeczność LGBT - poprosiła o zmianę intencji ich modlitw. Zaproponowała modlitwę o równość praw.

Na czele 3. Marszu Równości poszła drag queen Jej Perfekcyjność, a zabrakło prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego, który objął wydarzenie patronatem. Zamiast niego zjawiła się Dorota Piechowicz-Witoń, czyli pełnomocnik ds. równości z opolskiego ratusza.

Na długiej trasie kolorowego przemarszu nie zabrakło nerwowych sytuacji, włącznie z paleniem tęczowej flagi. Zobaczcie szczegółową relację na naszych zdjęciach i wideo!

3. Marsz Równości w Opolu. Piosenki, tańce i palenie tęczowej flagi! [GALERIA]

3. Marsz Równości w Opolu. Było tęczowo, "Jej Perfekcyjność" podbiła serca uczestników

Tęczowy kordon złożony z kilkuset osób przeszedł przez 11 ulic i 2 mosty. Drag queen na czele marszu podbiła serce zgromadzonych i gapiów. 

- Krzyczała do mieszkańców, wypatrujących z okien. Pozdrawiała wszystkich, zagadywała do kierowców autobusów, a nawet pozdrawiała wszystkich z kontrmanifestacji. Świetna prowadząca, rozruszała tu wszystkich - komentuje dla SE.pl Tomasz, jeden z uczestników.

Tęczowy kordon przeszedł ulicami Opola

Kontrmanifestacja na Marszu Równości. Spłonęła tęcza 

Marsz Równości, jako zgłoszone w urzędzie zgromadzenie, przechodził pod ścisłą ochroną policji. Mimo to, nie zabrakło kontrmanifestacji. Pierwsza pojawiła się pod kościołem Franciszkanów, ale obyło się bez starć. Nerwowo było w okolicy skrzyżowania Reymonta z Ozimską. Grupa mężczyzn spaliła tęczową flagę, wdając się w dyskusję z policjantami. Nagranie z tej interwencji znajdziesz w naszych materiałach wideo. Marsz Równości przeszedł nie reagując na prowokację.

Sonda
Czy Opole jest tolerancyjnym miastem?