Ciotka Andrzeja Dudy staje w obronie pijaków!

i

Autor: Mat.prasowe UM/pixabay.com - zdjęcie poglądowe Ciotka Andrzeja Dudy staje w obronie "pijaków"!

Krystyna Duda w obronie "pijaków"!

Ciotka Andrzeja Dudy stanęła w obronie "pijaków"! Nie chce likwidować izb wytrzeźwień

2022-11-24 16:08

Opolski ratusz, w ramach oszczędności, zaproponował likwidację izby wytrzeźwień. Zgodnie z prawem, samorządy liczące ponad 50 tysięcy mieszkańców mogą, ale nie muszą prowadzić takich placówek. Elżbieta Bień, radna Koalicji Obywatelskiej, opiniuje że izby wytrzeźwień, jako takie, naruszają prawa człowieka. Ciotka Andrzeja Dudy Krystyna Duda pyta z kolei o alternatywy.

Drogie w utrzymaniu, niewypłacalne i "naruszają prawa człowieka". Opole zamyka izbę wytrzeźwień. Krystyna Duda zatroskana losem nietrzeźwych

Samorządowcy z Opola głosowali w czwartek (24.11.22) nad ratuszowym projektem zlikwidowania izby wytrzeźwień ze względu na jej niewypłacalność, wysokie koszty utrzymania i brak lekarzy chętnych podejmować tam pracę. - Już w pierwszej kadencji mówiłam, że izby wytrzeźwień naruszają prawa człowieka. Absolutnie jestem za tym, aby ta izba przestała istnieć - mówi Elżbieta Bień, radna z ramienia Koalicji Obywatelskiej, obawiając się, że do wątpliwego przybytku trafiają nie tylko zatwardziali alkoholicy, ale np. młodzi ludzie, którzy nie znajdą jeszcze swoich granic.

Jednym z głosów w debacie był ten należący do radnej Krystyny Dudy, prywatnie ciotki prezydenta DudyZapytała, gdzie w związku z zamknięciem izby trafią osoby, które dotąd były tam przyjmowane. - Czy to oznacza, że przestaną się upijać, czy po prostu pozostaną na ulicy? - podniosła podczas sesji.

Więcej o sprawie: Opole: Bieda taka, że... zamkniemy izbę wytrzeźwień! Ten kurort może niedługo zniknąć

- Izba wytrzeźwień jest tylko jedną z możliwych form wsparcia dla osób nietrzeźwych. Ustawa zakłada też inne formy, dowożenie tych osób do jednostek policji, podmiotów leczniczych, czy nawet domu. W Opolu funkcjonuje też ogrzewalnia, która jest w strukturach Miejskiego Ośrodka Pomocy Bezdomnym - odpowiada z kolei naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Beata Halama i powołuje się na statystyki. Według danych, najczęściej do izby trafiają osoby niepracujące lub bezdomne, które w ciągu roku powracają tam... wielokrotnie. To z kolei, w opinii naczelnik, stwarza problemy w ściągalności pieniędzy. Stopień ściągalności należności wynosi w Opolu jedynie ok. 11 proc. Do tego brakuje kadry, a w szczególności lekarzy. - Takie utrzymanie izby jest po prostu nieekonomiczne - puentuje. 

Krystyna Duda o pensjonariuszach izb wytrzeźwień. "Po zamknięciu trafią do szpitali i więzień". Ciotka prezydenta przeciwna zamykaniu "wytrzeźwiałek"

Krystyna Duda poruszyła też wątek przepełnionych szpitali. Wśród obiegowej opinii, po zamknięciu izby wytrzeźwień, dotychczasowi bywalcy trafią w pierwszej kolejności np. na SOR-y - i tak już zapełnione.- Z tego wynika, że te osoby trafią do szpitali i więzień. Czy szpitale są przygotowane na przyjmowanie osób pijanych? - dopytuje ciotka prezydenta Dudy. - Nie. Szpitale są nastawione na to, żeby przyjmować osoby, których stan upojenia zagraża zdrowiu lub życiu - odpowiada wiceprezydent miasta Przemysław Zych.

Ostatecznie samorządowcy przegłosowali zlikwidowanie izby wytrzeźwień. "Za" głosowało 19 radnych, "przeciwko" - 5-iu, w tym Krystyna Duda. Tym samym uchwała przeszła, a w Opolu izba wytrzeźwień zniknie od 1 kwietnia 2023 roku. W myśl rachunków ratusza, pozwoli to zaoszczędzić  730.000 zł. w skali roku.

Ciotka Andrzeja Dudy w radzie miasta Opola. Jak tam trafiła?

Przypomnijmy, że Krystyna Duda (66 l.) o mandat radnej w RM w Opolu bezskutecznie starała się w 2018 roku. Zdobyła wtedy 506 głosów, co dało jej drugi wynik na liście PiS w okręgu Stare Miasto i Śródmieście, i odpadła z samorządowego wyścigu. Szansa na dogonienie peletonu pojawiła się, kiedy były radny PiS Arkadiusz Sz. został skazany za 12-letnią jazdę bez prawa jazdy. Wtedy ciocia prezydenta Dudy, jako osoba z drugim wynikiem na liście, otrzymała możliwość awansu na samorządowy stołek. Od początku dawała do zrozumienia, że chętnie obejmie to stanowisko. Zaprzysiężenie miało miejsce w październiku 2021 roku.

Nie przegap: Zmasakrował rodziców w Halloween. Brutalnego zabójstwa krzesłem można było uniknąć? Lekarze ostrzegali

Sonda
Czy izby wytrzeźwień powinny zniknąć z polskich miast?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany