"Dla Was księżyc, dla nas Unia". Prounijna manifestacja w Opolu i... stary autobus [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-10-10 21:05
arkadiusz, ue, protest,
Autor: Tomasz Golla Opole. Prounijny protest na pl. Wolności. "Dla Was księżyc, dla nas Unia"

Prounijne manifestacje w całej Polsce. W niedzielę (10.10.2021) unijne flagi pojawiły się w wielu miastach; dołączyło także Opole - prezydent Arkadiusz Wiśniewski zgromadził na pl. Wolności prawdziwe tłumy. Była muzyka, były tańce, były lotne hasła. Były też autobusy - dwa, symbolicznie. Jeden stary, drugi nowy - kupiony za unijne pieniądze. Zobacz relację z opolskiego "Wiecu Poparcia dla Polski w Unii Europejskiej".

W Opolu na pl. Wolności dziś o 18.00 rozpoczęła się oficjalna, prounijna manifestacja zorganizowana przez prezydenta Arkadiusza Wiśniewskiego. Chwilę wcześniej w tym samym miejscu pojawili się przedstawiciele opolskiego KOD-u. "My zostajemy w Unii, rząd wychodzi! Chcemy wesprzeć i dołączyć do protestu organizowanego przez Prezydenta Miasta Opola o godz. 18.00 - tłumaczyli organizatorzy na czele z Małgorzatą Besz-Janicką.

Przypomnijmy; dziś w całej Polsce zorganizowano prounijne manifestacje, które miały być odpowiedzią na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z ubiegłego czwartku, który to uznał, że niektóre przepisy prawa unijnego są niezgodne z polską konstytucją. 

Zobacz więcej: Protest "ZostajeMY w Unii". "Gdyby Lech Kaczyński żył, wstydziłby się za swojego brata", grzmi Biedroń [RELACJA NA ŻYWO]

Niedzielny dzień dość jasno wyznaczył granice; część społeczeństwa upamiętni smoleńską tragedię, a cześć pojawi się na - zorganizowanych przez włodarzy miast - prounijnych manifestacjach. W Opolu zaczęło się o 18.00, - Pamiętacie PRL? To kompletny cyrk, byliście tu po to, aby bronić stacji TVN; zamknąć telewizję, bo źle mówi o rządzie. To kompletny cyrk, aberracja zupełna. Gdzie standardy europejskie? Dlatego tak ważne jest, że dziś tu jesteście. Bo im zależy na tym, żeby nas tu nie było. Im zależy na tym, żebyśmy zobojętnieli i i machnęli ręką. W PRL-u był pierwszy sekretarz, teraz prezes [...] - rozpoczął prezydent Arkadiusz Wiśniewski.

Opole zostaje w UE! Protest na pl. Wolności [WIDEO, ZDJĘCIA, niedziela 10.10.2021]

Nowe hasła, te same kartony

Po raz kolejny, manifestacja w Opolu nie zrezygnowała z antyrządowych haseł. Na rewersach często widniało 8 gwiazdek, z przodu czytaliśmy kolejno: "ZostajeMY", "Dla Was księżyc, dla nas Unia", czy "Ja zostaję". Zdjęcia z opolskiego, prounijnego protestu zobaczycie poniżej.

Zobacz też: Opole: Arkadiusz Wiśniewski szokuje! Emocje wzięły górę?! Aż leciały iskry

W Opolu pojawił się Zbigniew Bujak, polityk, politolog, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL. - Takie spotkani pamiętam z pierwszych dni Solidarności. Ale i tę atmosferę. Walki o wolność, o lepszą Rzeczpospolitą, pamiętam z tamtych czasów. Teraz mija 40. rocznica programu związku. To był program wielki, dla Polski. [...] Stanowiliśmy wielką siłę, dziś niektórzy zapominają, ale kolejne rządy powoływały się na to, że realizują program pierwszego zjazdu (Solidarności - red.). Ten program zaczynał się od słów "Kim jesteśmy i dokąd zmierzamy?" Powiedzieliśmy wtedy "Jesteśmy Polskami, ale jesteśmy Europejczykami" - tłumaczył.

Opole: Dwa autobusy jako symbol

Centrum Opola stanęło, rondo Ozimska-Plac Wolności zostało zablokowane. Po dwóch jego stronach stanęły dwa autobusy, jeden - stary i niedołężny, drugi - kupiony przy unijnym wsparciu. Symbol miał obrazować skalę zmian, które pojawiły się bezpośrednio w Opolu po 2004 roku. Już wcześniej mówił nam o tym rzecznik prasowy UM. "Przez 17 lat udało się m.in. wyremontować Amfiteatr, Bulwary nad Młynówką, wymienić miejskie autobusy czy poprawić infrastrukturę drogową [...] - wyliczał.

Sonda
Czy Twoim zdaniem Polska powinna dalej być w Unii Europejskiej?
Opolska Manifestacja w obronie Polski w UE