Opole: Arkadiusz Wiśniewski szokuje! Emocje wzięły górę?! Aż leciały iskry

2021-09-30 15:51
Arkadiusz Wiśniewski
Autor: arch. Opole: Prezydent Arkadiusz Wiśniewski szokuje! Kłótnia na sesji rady miejskiej. Padły ostre słowa!

Ostatni dzień września w Opolu pożegnany z prawdziwym przytupem! Walka gigantów na sesji Rady Miejskiej Opola. Emocje wzbudził wyczekiwany druk nr 1006 - czyli rezolucja prezydenta ws. sprzeciwu wobec planowanych przez Rząd PiS zmian w prawie oświatowym. Arkadiusz Wiśniewski szokuje: "Po cholerę to wprowadzać?"

Nowy projekt Ministerstwa Edukacji Narodowej wzbudził wiele kontrowersji. Resort chce istotnie zwiększyć rolę kuratorów, którzy mieliby z łatwością odwoływać i powoływać dyrektorów szkół. Choć to wciąż tylko projekt, niektóre samorządy już zadeklarowały swój sprzeciw i apelują o wstrzymanie legislacji. Podobnie postąpił prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski, który opublikował rezolucję wskazując na zgubny efekt centralizacji oświaty i wzmocnienia roli organu nadzoru pedagogicznego (kuratora oświaty).

Więcej o sprawie: Opole kontra rząd? Minister Czarnek nie będzie zadowolony!

W czwartek (30.09.21 r.) w Opolu trwa sesja Rady Miejskiej, podczas której samorządowcy pochylili się nad dokumentem przygotowanym przez włodarza. Poleciały iskry, posypały się wióry!

Tęczowy kordon przeszedł ulicami Opola

Dyskusję rozpoczął zastępca prezydenta Maciej Wujek. - Edukacja to jeden z elementów, który stanowi podstawę do sukcesu miast i gmin. My, samorząd Opola, czujemy, że mamy wpływ na poziom edukacji, a to ma wpływ na rozwój, przedsiębiorczość, czy powstające miejsca pracy - opiniował.

Kurator będzie miał 5 głosów, a samorząd 3 (przy wyborze dyrektora - red.). To zaburzenie symetrii i uważamy, że w dużej mierze może przyczynić się do tego, że stanowiska dyrektorów będą obsadzane przez kuratora, stronę rządową. To trochę jakby wojewoda wybierał urzędników

Krytycznie do rezolucji, a zatem przychylnie do propozycji Ministerstwa Edukacji, jako pierwszy odniósł się radny Michał Nowak (KWW Prawo i Sprawiedliwość). Zwrócił uwagę na ideologizację i zapis, który głosi, że dyrektor będzie musiał uzyskać zgodę kuratora przed prowadzeniem zajęć przez organy zewnętrzne, np. organizacje pozarządowe.

- Nie chcę, żeby było tak, żeby bez mojej wiedzy i woli prowadzone były zajęcia, na które jako rodzic się nie zgadzam. Co do ideologizacji, to co niektórzy prezydenci robią nie wymaga komentarza. Uważam, że to dobre rozwiązania, która pozwalają na zarządczość kuratora - opiniował.

Radny Marek Kawa (KW Prawo i Sprawiedliwość) uznał głosowanie nad rezolucją za "happening polityczny" ze strony włodarza, bo uchwała MEiN nie jest jeszcze gotowa, a opolska oświata świetnie sobie daje radę.

Prezydent Opola szokuje na sesji. "Po cholerę to wprowadzać?"

- Po cholerę to wprowadzać? Żeby dzieci uczyły się jedynej słusznej ideologii Prawa i Sprawiedliwości? To o to chodzi? Żeby nauczyciele, którzy chodzą na protesty byli usuwani? Trafnie ujął to Pan radny Kawa, opolska oświata świetnie sobie daje radę, bez tych zapisów - odpowiedział na zarzuty włodarz Opola.

Rada Miasta przegłosowała rezolucję: 16 samorządowców głosowało za, 3 przeciw, nikt się nie wstrzymał. Przeciwko był Marek Kawa, Michał Nowak i Małgorzata Wilkos.

Sonda
Co sądzisz o sprzeciwie Rady Miejskiej Opola?