Kiedy sezon grzewczy 2021? Sprawdź, kiedy zaczną grzać kaloryfery w twoim mieszkaniu [22.09.2021]

2021-09-22 15:23
Kaloryfer
Autor: he gong / Unsplash Kiedy zaczną grzać kaloryfery? - zastanawiają się mieszkańcy, bo w mieszkaniach robi się coraz chłodniej. Sprawdź, kiedy rusza sezon grzewczy 2021.

Sezon grzewczy 2021. Kiedy zaczną grzać kaloryfery? - to pytanie słychać coraz częściej wśród mieszkańców. Termometry w niektórych miastach pokazują już niewiele ponad 10 stopni C, przez co w mieszkaniach robi się coraz chłodniej. Pomimo tego, w wielu spółdzielniach i wspólnotach sezon grzewczy 2021 jeszcze nie ruszył. Zarządcy nie grzeją, kaloryfery są zimne a mieszkańcy – wściekli. Sprawdź, kiedy ruszy sezon grzewczy 2021/2022.

Kiedy rusza sezon grzewczy 2021/2022?

Za oknem zrobiło się chłodno, termometry w dzień wskazują w okolicach 10 stopni C. Odbija się to negatywnie na temperaturach wewnątrz mieszkań. Mieszkańcy coraz częściej skarżą się, że w ich mieszkaniach robi się coraz zimniej i zastanawiają się, kiedy rusza sezon grzewczy 2021/2022 w ich spółdzielni czy wspólnocie. Zgodnie z prawem, sezon grzewczy to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów. Nie mamy jednak dobrych wiadomości: włączenie kaloryferów to indywidualna decyzja zarządcy, ale są pewne czynniki, które mogą ją przyspieszyć. Najczęściej kaloryfery zaczynają grzać na przełomie września i października. Wiele zależy jednak od jesiennych temperatur. Mieszkańcy, którzy niecierpliwie czekają na ciepłe grzejniki, muszą jednak pamiętać, że szybsze rozpoczęcie sezonu grzewczego 2021/2022 wiąże się także z większymi kosztami. Odkręcone grzejniki generują już bowiem koszty, które trzeba będzie opłacić w czynszu.

Przeczytaj koniecznie: Tutaj kaloryfery są już ciepłe!

Sonda
Masz już ciepłe kaloryfery?

Kiedy zaczną grzać kaloryfery?

Kiedy zaczną grzać kaloryfery w mieszkaniach? Niektóre spółdzielnie i wspólnoty już rozpoczęły sezon grzewczy 2021/2022 i włączyły grzejniki. Jednak nawet w tym samym mieście zdarza się, że w jednym bloku już grzeją, a w innym - jeszcze nie. Dlaczego tak jest, że niektórzy już mają ciepłe kaloryfery, a inni nie i od czego to zależy? Wpływa na to kilka czynników:

  • indywidualna decyzja - niektóre spółdzielnie / wspólnoty z góry określają datę rozpoczęcia sezonu grzewczego
  • temperatura na zewnątrz - kiedy średnia temperatura na zewnątrz spada poniżej przyjętej normy, zarząd podejmuje decyzję o włączeniu kaloryferów; może to być np. 10 stopni C.
  • informacje od mieszkańców - niektóre spółdzielnie i wspólnoty czekają na informacje od mieszkańców - gdy ci zgłaszają potrzebę włączenia kaloryferów, zarząd może podjąć decyzję o uruchomieniu grzejników
  • temperatura w mieszkaniach - przy podejmowaniu decyzji o włączeniu kaloryferów przydatne dla spółdzielni i wspólnot mogą być także przepisy mówiące o minimalnej temperaturze w pomieszczeniach w budynkach mieszkalnych; rozporządzenie ministra infrastruktury określa, że jest to 20 st. C w pokojach oraz 24 st. C w łazienkach; jeśli więc temperatura w mieszkaniach spadnie poniżej tych wartości, większość spółdzielni i wspólnot podejmuje decyzję o uruchomieniu sezonu grzewczego

A u ciebie kaloryfery są już ciepłe? Czekamy na informację w komentarzach!