Opole: Na Toropolu ruszyły szczepienia! Cała Opolszczyzna zaszczepiona za 14 tygodni?!

Koronawirus Opolskie. Punkt szczepień masowych zaczyna pracę! Pierwsze szczepienia na Toropolu
Autor: Sławomir Kłosowski/Facebook Koronawirus Opolskie. Punkt szczepień masowych zaczyna pracę! Pierwsze szczepienia na Toropolu

Pierwszy punkt masowych szczepień w województwie opolskim rozpoczął już pracę. W poniedziałek o 8.00 wojewoda opolski Sławomir Kłosowski inaugurował otwarcie na Toropolu. Pierwsi zarejestrowani na szczepienia opolanie przyjęli już swoje dawki. W kolejce czeka 12 następnych punktów szczepień masowych w całym województwie. Dyrektor OOW NFZ Robert Bryk podał przybliżoną datę zaszczepienia wszystkich chętnych mieszkańców województwa opolskiego.

Pierwszy punkt szczepień masowych na Opolszczyźnie już otwarty. 23 marca br. premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że do końca sierpnia rząd chce zaszczepić wszystkich chętnych. W tym celu w każdej gminie miał powstać jeden punkt szczepień masowych. Na Opolszczyźnie ruszył już pierwszy - w Opolu - na lodowisku Toropol. Jego otwarcie inaugurował w poniedziałek (19 kwietnia) wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

- To dla nas wielka radość i wielka duma. Wielkie podziękowania  m.in. dla władz miasta, które stanęły na wysokości zadania. Mam nadzieję, że otwarcie tego punktu szczepień będzie dobrym początkiem powstawania wszystkich kolejnych punktów na terenie województwa opolskiego - mówił podczas otwarcia Sławomir Kłosowski.

13 tysięcy szczepień dziennie

Dyrektor OOW NFZ Robert Bryk zapowiedział podczas konferencji prasowej, że potencjał dla całego województwa wynosi ok. 13 tysięcy szczepień dziennie.

- Oznacza to, że w przypadku dobrej organizacji i zachowania ciągłości dostaw szczepionek jesteśmy w stanie zaszczepić wszystkich chętnych mieszkańców naszego województwa w około 10 do maksymalnie 14 tygodni - zapewnił.

Szczepienia na Toropolu. W sobotę dotarł pierwszy transport

Na opolskim Toropolu jest 10 boksów przygotowanych do obsługi szczepień. Pierwsze tysiąc szczepionek dotarło tam w sobotę 17 kwietnia. Ich transport zabezpieczali funkcjonariusze policji, a przekazanie szczepionek odbyło się po weryfikacji tożsamości i hasła bezpieczeństwa. Koordynator punktu Tomasz Halski już wtedy zdradził, że w poniedziałek (19.04.21 r.) swoje preparaty otrzymają pierwsi chętni mieszkańcy. Szczepionki na Toropolu są przechowywane w lodówkach, w temperaturze 5 stopni Celsjusza, a osoby odpowiedzialne za ich bezpieczeństwo mają stały dostęp do danych dotyczących warunków przechowywania. W razie awarii, czy przerwy w dostawie energii, urządzenia mogą utrzymać odpowiednią temperaturę przez 12 godzin. Możliwe jest też podłączenie generatorów prądu.

Do tej pory na Toropolu jest preparat firmy Moderna. Wojewoda zaznaczył, że nie wiadomo, jakie szczepionki będą przekazane w kolejnych, przyszłych dostawach. - Dla nikogo szczepionek nie zabraknie. I proszę pamiętać, że niezależnie od producenta, każda szczepionka ratuje życie i należy z nich korzystać - dodał Kłosowski.

10 stanowisk opolskiego Toropolu (1800 m2) może zaszczepić w ciągu dnia ok. 1800 chętnych Pierwszego dnia - w poniedziałek (19.04.21 r.) - ma to być około 500 osób. Na miejscu jest parking przy amfiteatrze, przeznaczony dla pacjentów (tylko ze skierowaniem na szczepienie). Ruchem kieruje policja we współpracy z wojskiem i strażą miejską. 

W samym Opolu mają być dwa punkty szczepień masowych: poza Toropolem, jeszcze ten na Politechnice Opolskiej. Uczelnia współpracuje z Krapkowickim Centrum Zdrowia, które uruchomi tam swój punkt.

Czytaj więcej: Opole. DWA punkty szczepień masowych. "Szczepimy tak szybko, że przyjeżdżają z Podkarpacia"

Marsz - protest „Zakończyć szaleństwo!” w Białymstoku