Możesz kupić kościół! Diecezja wrocławska sprzedaje swoją świątynie

i

Autor: wikimedia.com/Wirela Możesz kupić kościół! Diecezja wrocławska sprzedaje swoją świątynie

Możesz kupić kościół!

Kościół sprzedaje swoją świątynie! Upadek religii, czy dobry biznes?

2022-11-26 9:00

Możesz kupić kościół! Nie całą instytucję, ale - przynajmniej na razie - jeden, ponad siedemsetletni budynek. Archidiecezja wrocławska wystawiła na sprzedaż Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, alternatywnie nazywany po prostu byłym kościołem Minorytów. Potrzebny jest właściwie tylko gruby portfel.

Kościół sprzedaje kościół. Archidiecezja wrocławska chce się pozbyć świątyni za miliony

W ofercie biura nieruchomości w oczywisty sposób znajdziemy mieszkania i domy, ale rzadko widujemy oferty sprzedaży kościoła. I to kościoła z ponad 700-letnią historią, a tak jest w przypadku Archidiecezji Wrocławskiej, która zdecydowała się pozbyć swojej świątyni, przy okazji sporo przy tym zarabiając.

Oferta pojawiła się w biurze Rentis Nieruchomości, a przedmiotem transakcji jest były kościół Minorytów w samym centrum Brzegu (woj. opolskie) przy ul. Młynarskiej. Obiekt widnieje w rejestrze zabytków, ale pośrednik zapewnia, że nowy właściciel nie musi mieć zgody konserwatora - wystarczą pieniądze. A tych potrzeba sporo - dokładnie 2,5 miliona złotych (wychodzi 2 631,58 zł/km2, bo kościół liczy ich aż 950). Do tego dochodzi działka - 17,93 a.

Archidiecezja Wrocławska sprzedaje swoją świątynię. Dlaczego?

Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1285 roku, co oznacza że budynek ma ponad 700 lat. Dlaczego archidiecezja wrocławska zdecydowała się na taką sprzedaż? Historia nieruchomości jest ciekawa - księża przejęli ją w 2003 r. nie płacąc prawie nic. Duchowni przejęli budynek od miasta za... złotówkę! Wcześniej, jeszcze przed duchownymi, w dzisiejszym, nieczynnym "kościele" była remiza strażacka, magazyn, czy... sklep meblowy. Biuro nieruchomości udostępnia krótki film, na którym możemy zobaczyć stan obiektu z zewnątrz i od środka.

Archidiecezja wrocławska zapytana przez portal brzeg24.pl o powód takiej sprzedaży odpowiada, że w Brzegu kościołów jest pod dostatkiem i nie potrzebuje kolejnej placówki do odprawiania mszy.

Nie przegap: Zasłynął z hasła "Gdzie są te dzieci?", dostał nagrodę od Kościoła! Mateusz Kłosek, "napastnik Boga"

Sonda
Czy spadająca liczna kandydatów na księży to wina Kościoła?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany