Nastolatka poprowadzi obrady Sejmu! Pozuje z Elżbietą Witek i pisze o żołnierzu wyklętym [WYWIAD]

2022-05-26 10:09
Wiktoria Mielniczek poprowadzi obrady Sejmu! 17-latka pozuje z Elżbietą Witek i pisze o Katyniu
Autor: Wiktoria Mielniczek/Facebook Wiktoria Mielniczek poprowadzi obrady Sejmu! 17-latka pozuje z Elżbietą Witek i pisze o Katyniu

Ma 17 lat i poprowadzi obrady Sejmu! Na razie tego młodzieżowego, ale w rozmowie z Super Expressem zdradza, że odwrotu od polityki nie przewiduje. Wiktoria Mielniczek prosto z Nysy trafia na salony. Jak dostała się do Sejmu i sfotografowała z Elżbietą Witek, dlaczego zajęła się żołnierzami wyklętymi i jakie punkty wprowadziłaby do swojego pierwszego programu wyborczego?

Wiktoria Mielniczek (17 l.) uczy się w nyskim Carolinum, zasiada w Młodzieżowej Radzie Sprawiedliwości, jest członkinią Stowarzyszenia Dla Polski i właśnie została posłanką tegorocznej XXVIII sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży, na której przypadła jej rola marszałkini.

"Super Express": Wygrałaś konkurs Elżbiety Witek realizując film o Jerzym Kozarzewskim. Dlaczego on?

Stworzenie filmu zaczęło się od myśli: "ale jak to? Nikt tego jeszcze nie zrobił?". Jerzy Kozarzewski był poetą, żołnierzem wyklętym, człowiekiem niezłomnym i wielkim patriotą. Film realizowałam wraz z kolegą od początku do końca, pasjonuję się montażem, więc tą częścią zajęłam się w pełni sama.

W efekcie, w tym roku w Dniu Dziecka poprowadzisz obrady Sejmu. Czym 1 czerwca zajmą się młodzi posłowie?

1 czerwca będzie procedowana uchwała stworzona przez 32 osoby podczas posiedzenia komisji. I to odbędzie się z udziałem pozostałych osób, które zostały wyłonione w drodze konkursu na posłów, ale nie weszły w skład komisji. Sama uchwała dot. tegorocznej edycji Sejmu Dzieci i Młodzieży, jest o kultywowaniu pamięci o żołnierzach AK i NSZ. Warto przypomnieć, że uchwała SDiM nie ma mocy prawnej, jest jedynie apelem i prośbą do różnych instytucji. Ta konkretna będzie skierowana m.in. do IPN, ministra edukacji, posłów i posłanek z Sejmu.

I Ty w roli marszałkini. Jak się do tego przygotowuje?

Miałam już szkolenie sejmowe, nasza trójka marszałków odczytywała m.in. księgę z 2019 r., czytaliśmy wszystkie te fragmenty wygłaszane tradycyjnie podczas obrad. Nieczęsto trafia się okazja, by być w gmachu Sejmu, na sali plenarnej, a tym bardziej zasiąść w ławach poselskich i choć na chwilę mieć możliwość wejścia w rolę posła. 

Twoje CV się rozrasta. Czym zajmujesz się w Klubie Młodych Stowarzyszenia Dla Polski?

Jestem tam od grudnia 2021 r. Od kwietnia br. pełnię w nim funkcję pełnomocnika województwa opolskiego. Choć na razie aktywnie działam w województwie dolnośląskim, to wraz z zarządem planujemy rozbudowę struktur także na Opolszczyźnie.

A Młodzieżowa Rada Sprawiedliwości?

Mamy cykliczne, comiesięczne spotkania. Zdajemy tam raporty z poszczególnych grup i zadań oraz dyskutujemy nad bieżącymi sprawami. To już druga kadencja, wcześniej miałam przyjemność organizować m.in. konferencje naukową. Wtedy to było moje pierwsze duże wydarzenie, zorganizowane od początku do końca. Teraz w ramach MRS ruszamy m.in. z organizacją w szkołach spotkań nt. praw ucznia. Zaprezentujemy tam naszą autorską prezentację, jeśli się przyjmie, pokusimy się o zaproszenie do współpracy znane osoby i będziemy rozszerzać projekt o kolejne szkoły. Jak dotąd, takich spotkań na Opolszczyźnie jeszcze nie było.

W Opolu wyczerpał się „zryw serc”? TOWU ma problemy

Bierzesz jeszcze pod uwagę rozwód z polityką?

Nie, myślę że docelowo pójdę w politykę.

Zatem poproszę o cztery przykładowe punkty Twojego potencjalnego, przyszłego programu

Punktem pierwszym byłaby na pewno ogromna aktywizacja ludzi młodych i uświadamianie im udziału w życiu społecznym. Drugi to ekologia: zaangażowanie młodych ludzi w proekologiczne działania, ale nie przy pomocy zbędnych, wykrzykiwanych na ulicach eko-haseł, a realne dbanie o wspólne dobro. Trzeci punkt: edukacja prawna. W szkołach powinniśmy iść w stronę szerszej nauki WOS (Wiedza o Społeczeństwie), stawiając na pogłębianie wiedzy w zakresie obecnego ustroju państwa i prawa. Czwarty to tożsamość narodowa, historia. Mówi się dziś, pada to wśród młodych osób, że za dużo przywiązujemy do niej uwagi i powinniśmy zająć się współczesnością - i zgadzam się... ale nie w pełni. Musimy pamiętać, że jesteśmy Polakami, nasza historia jest ważna. Utożsamianie się z nią i pamiętanie o dziedzictwie narodowym.

Robisz coś pomiędzy szkołą, a obradami?

W czasie wolnym moje życie to działalność polityczna i społeczna.

A ostatnia przeczytana książka?

"Pilnujmy Polski", Jacka i Michała Karnowskiego.

Zwycięski film konkursowy Wiktorii można zobaczyć TUTAJ.

Sonda
Czy w polskiej polityce potrzeba jeszcze więcej nowych partii?