Ogromna uprawa marihuany w Fałkowicach. Sąd nie mógł się zgodzić z prokuraturą!

2020-07-16 8:21 Michał Górecki
Potężna uprawa marihuany w Fałkowicach (Opolskie)! Sąd nie zgodził się z prokuraturą
Autor: Prokuratura Opolska Potężna uprawa marihuany w Fałkowicach (Opolskie)! Sąd nie zgodził się z prokuraturą

W Fałkowicach (powiat namysłowski, województwo opolskie) miał prawdziwą plantację! Sprawa trafiła do Sądu Rejonowego w Kluczborku, gdzie odmówiono wniosku Prokuratury Rejonowej w Kluczborku, która domagała się tymczasowego aresztowania. Po perturbacjach, instytucje się zgodziły i 29-letni Dariusz N. trafi do aresztu.

Policja Powiatowa w Namysłowie wszczęła śledztwo ws. uprawy konopi innych niż włókniste na terenie jednej z posesji we wsi Fałkowice (Gmina Pokój). Jak zwykle przy takich działaniach, akcję nadzorowała prokuratura i 16 czerwca br. ujawniono 448 krzewów w różnej fazie wzrostu i aż 300 donic użytych do wcześniejszej uprawy. Zatrzymano też ponad 1,7 kg gotowej marihuany, której czarnorynkowa wartość przekraczała 50 tys. zł. Na miejscu nie zabrakło też specjalnego sprzętu: lampy, filtry węglowe, wentylatory, przetwornice elektryczne, czy specjalistyczne nawozy. Jakby tego było mało, w trakcie śledztwa ustalono też, ze całość była utrzymywana za pomocą obejścia liczników pomiaru prądu - co również jest nielegalne.

Prowadzącym uprawę okazał się być 29-letni Dariusz N. – mieszkaniec Środy Śląskiej, który został zatrzymany na miejscu przestępstwa. Od niedawna był właścicielem nieruchomości, na której odbywał się przestępczy proceder.

Dariuszowi N. postawiono zarzuty wytwarzania znacznej ilości narkotyków, prowadzenia uprawy konopi i nielegalnego poboru energii. Miał też przy sobie 2 gramy kokainy.

Zobacz powyborcze komentarze z Opolszczyzny: Były wiceminister: "Ci**e, które głosowały na DUDĘ, wyp*******ć na Białoruś"

Sąd nie zgodził się z prokuraturą

Wobec podejrzanego skierowany został wniosek o tymczasowe aresztowanie, do którego nie przychylił się Sąd Rejonowy w Kluczborku stosując względem Dariusza N. jedynie dozór Policji. Wtedy interweniował prokurator, który wskazał, że tymczasowe aresztowanie jest wskazane: oskarżony był już wcześniej karany za podobne przestępstwo. Takie proceder jest zagrożony karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności.

6 lipca 2020 r. Sąd Okręgowy w Opolu zmienił zaskarżone postanowienie Sądu Rejonowego w Kluczborku w ten sposób, że zastosował wobec podejrzanego tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

Śledztwo wciąż trwa

Śledztwo w tej sprawie nadal trwa, a - jak tłumaczy Prokuratura z Kluczborka - działania mają na celu ustalenie ewentualnych współsprawców Dariusza N. Właśnie m.in. w tym miałaby pomóc izolacja podejrzanego.