Lekarze byli w szoku

Kędzierzyn Koźle: Wycięli jej guza ważącego 11 kilogramów! Zaczął zrastać się z narządami. ZDJĘCIA

2022-08-04 17:28

Kilka tygodni temu do Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu trafiła pacjentka, która wymagała szybkiej interwencji chirurgicznej. Wykryto u niej ogromny guz jajnika. Ważył aż 11 kilogramów! Guz gigant zagrażał już nie tylko zdrowiu, ale w wyniku zrostów z otaczającymi narządami, stanowił zagrożenie życia dla pacjentki.

Na szczęście wszystko dobrze się skończyło. Pacjentka przeszła rozległy zabieg operacyjny i została wypisana do domu. Guz nie okazał się nowotworem złośliwym. Proces gojenia przebiegał właściwie i został zakończony z powodzeniem. Operację przeprowadził zespół zabiegowy: lekarze ginekolodzy P. Karoń (+onkolog), J. Karoń, K. Waszkiewicz, lek anestezjolog: M. Bogacka-Felsz, pielęgniarki: W. Owsińska-Gorgolik, M. Skupin, D. Olszewska.

W świetle tego przypadku z apelem do pań zwrócił się kierownik oddziału ginekologiczno-położniczego naszego szpitala - p. dr n. med. Przemysław Karoń - W ostatnim czasie zaczął narastać problem zgłaszania się Pacjentek z bardzo zaawansowanymi chorobami. Dlatego tak bardzo ważne są badania profilaktyczne i regularne wizyty u ginekologa. Takie olbrzymie guzy nie rosną w ciągu kilku dni, był to proces wielomiesięczny lub nawet wieloletni, a da się temu skutecznie zapobiec. Jeśli chorobę wykryjemy odpowiednio wcześnie, to będziemy mogli lepiej pomóc Pacjentce lub wykonać operację dużo mniej rozległą. Nasz oddział specjalizuje się w operacjach laparoskopowych, które dają doskonałe efekty terapeutyczne.

- Wielospecjalistyczny szpital (taki jak nasz) posiada wysokie kompetencje do realizacji specjalistycznych świadczeń medycznych. Jak widzimy (i w tym przypadku) nowoczesny blok operacyjny będący sercem szpitala ma w tym niebagatelne znaczenie. Jestem dumny, że nasz zespół doskonale poradził sobie z takim wyzwaniem. Mieszkańcy naszego powiatu i całego regionu mogą czuć się bezpiecznie posiadając u nas wysokospecjalistyczną opiekę - dodał dyrektor Jarosław Kończyło.

Wycięli wielkiego guza