Opole. Będzie PROTEST! "Zostałyśmy sprowadzone do roli inkubatorów". Opole dołącza do strajków!

2020-10-23 10:23
Protesty w Warszawie. Opole dołącza do Strajku Kobiet
Autor: archiwum prywatne

Opole dołącza do Strajku Kobiet. W piątek o 18.00 strajkować będą także opolanie i opolanki. To pokłosie nocnych wydarzeń w Warszawie, sprowokowanych decyzją Trybunału Konstytucyjnego. Wyrok uznał za "niezgodną z konstytucją aborcję z powodu nieodwracalnego uszkodzenia lub upośledzenia płodu, które zagraża jego życiu". Do wydarzenia w mediach społecznościowych dołączają kolejne osoby. Już teraz swoją obecność zadeklarowało blisko 150 osób.

Protest w Opolu po decyzji Trybunału Konstytucyjnego

Opolski protest rozpoczyna się w piątek (23 października) o 18.00, nieco inaczej, niż w wielu miastach w kraju, bo nie pod siedzibą PiS, a Pomnikiem Bojowników o Polskość Śląska Opolskiego. - TK wybrany niekonstytucyjnie uchwalił złamanie praw kobiet. Zostałyśmy sprowadzone do roli inkubatorów, nie ludzi. Zamiast pro-choice, jest pro-birth [...] Zaprotestujmy, bo jeśli nic nie zrobimy to zabiorą nam prawo do badań prenatalnych, do decydowania czy chcemy zajść w ciążę czy nie, do antykoncepcji, do edukacji seksualnej... - piszą organizatorzy.

Do tej pory swój udział zadeklarowało blisko 150 osób.

Wydarzenie będziemy relacjonować na żywo na Facebooku TUTAJ

Przypomnijmy, że w czwartek 22 października Trybunał Konstytucyjny orzekł, że aborcja ze względu na trwałe i ciężkie uszkodzenie lub upośledzenie płodu, zagrażające jego życiu lub zdrowiu, jest niezgodne z konstytucją. To podważyło tzw. kompromis aborcyjny, który zakłada możliwość usunięcia płodu w trzech przypadkach. Ta decyzja wywołała natychmiastową reakcję - w Warszawie i Łodzi wieczorem odbyły się spontaniczne manifestacje. Najgoręcej było w Warszawie, gdzie doszło do starć z policją.

Nocne protesty kobiet na ulicach Warszawy