Opole. Kicz, czy sztuka? Mieszkańcy jasno o ZŁOTYCH LWACH na rynku! [WIDEO, ZDJĘCIA]

2021-04-15 15:59 Michał Górecki
Opole. Złote Lwy robią szał! Opolanie podzieleni. Kicz, czy sztuka? [WIDEO]
Autor: Tomasz Golla/Super Express Opole. Złote Lwy robią szał! Opolanie podzieleni. Kicz, czy sztuka? [WIDEO]

Złote lwy na opolskim rynku. Dwie figury złoto-niebieskich kotów stanęły przed opolskim ratuszem i z miejsca wywołały skrajne emocje. Całość jest elementem kampanii promocyjnej nowej atrakcji opolskiego zoo - wielkich kotów, które wróciły do miasta po 24 latach. "Sztuka Nowoczesna potrafi szokować, potrafi zachwycać a czasem pozostaje niezrozumiała..." - komentuje prezydent miasta Arkadiusz Wiśniewski dopuszczając do głosu twórcę rzeźb. A mieszkańcy? Podzieleni! Jednym się podoba, innym nie za bardzo. Zapytaliśmy o ocenę.

Od 12 kwietnia opolanie znów mogą podziwiać lwy: Atosa i Portosa, oraz tygrysa Diego. Tym powrotem żyło całe miasto, kampania promocyjna była rozgrzana do czerwoności! Jej elementem stały się figury wielkich kotów, które stanęły przed opolskim ratuszem.

Zobacz relację z otwarcia nowego wybiegu dla lwów: Opole. Wielkie koty robią SZAŁ! Diego, Atos, Portos w opolskim zoo [WIDEO, ZDJĘCIA]

Kiedy w piątek 9 kwietnia prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski opublikował w mediach społecznościowych zdjęcie z nowymi, złoto-niebieskimi figurami lwów, internet zawrzał! Zdania były podzielone; od kiczu, po dzieło sztuki. Zapytaliśmy o zdanie opolan (zobacz WIDEO poniżej).

Twórca złotych lwów odpowiada: "pociągnięcia pędzla podkreślają dynamikę, a krystaliczne kształty wyglądają dumnie"

Włodarz Opola zwrócił uwagę na podzielone zdania mieszkańców w kwestii estetyki projektu i... oddał głos artyście!

- Sztuka Nowoczesna potrafi szokować, potrafi zachwycać a czasem pozostaje niezrozumiała. Warto jednak przekraczać granicę i mierzyć ponad horyzont. Szczególnie w tak ambitnym mieście jak Opole. Nasze złoto-błękitne lwy wywołały lawinę zainteresowania, lajków, ale były i wątpliwości. Posłuchajcie co ma do powiedzenia na ich temat ich autor Ignacy Nowodworski, doktor sztuk plastycznych i opolski rzeźbiarz, który przygotował ten projekt wraz z opolską malarką Patrycja Kucik - czytamy.

Autor projektu tłumaczy jego genezę: lwy są zrobione z żywicy. Jeden z nich ma złote "pociągnięcia pędzla", które podreślają dynamikę figury, a drugi jest pokryty "krystalicznym rysunkiem". - Będzie trochę wyglądał tak, jakby składał się z trójkątów, jakby był takim kryształem w kolorze złota i akwamaryny - komentuje.

Lwy na opolskim rynku zostaną jeszcze przez tydzień. Później zostaną przetransportowane do Mosznej i Krasiejowa. W ten sposób mają promować powrót wielkich kotów do opolskiego ogrodu zoologicznego.

Zobacz też: Dziewczyna SZATANA w Opolu! Miasto opanowane przez CZAROWNICĘ?! [WIDEO, ZDJĘCIA, ROZMOWA]

Kicz, czy sztuka? Mieszkańcy Opola jasno o złoto niebieskich lwach.