Opolskie. Kościół zaatakowany! "Opakowali" go w folię dla ochrony

2021-08-03 11:04
Bierdzany. Kościół  św. Jadwigi Śląskiej owinięty folią! Tak pozbywają się nieproszonych gości
Autor: Wójt Gminy Turawa Dominik Pikos Bierdzany. Kościół św. Jadwigi Śląskiej owinięty folią! Tak pozbywają się nieproszonych gości

Zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej w Bierdzanach (woj. opolskie) jest... cały owinięty folią! Budynek przechodzi specjalny zabieg pod tajemniczą nazwą "fumigacja". To specyficzne SPA kosztuje ponad 120 tysięcy złotych, a na sumę składają się wierni i gmina Turawa.

Kościół w opolskich Bierdzanach został szczelnie owinięty folią. Ten specyficzny strój ma ze względu na nieproszonych gości - drewnojady, które dewastują drewnianą elewację. Wygląda zabawnie, ale kwota powala. Szczegóły zdradził Wójt Gminy Turawa Dominik Pikos.

Kościół przechodzi obecnie zabieg fumigacji. Jest to niezbędne dla zabezpieczenia unikatowej budowli przed zniszczeniem przez szkodniki. Zastosowanie zaawansowanej technologii wymaga niemałych nakładów - koszt całego zabiegu to 123 tys. zł. Gmina Turawa pomaga w chronieniu zabytkowego kościoła, wspierając parafię w Bierdzanach kwotą 50 tys. zł. 

Kościół w Bierdzanach owinięty folią! Architektoniczne SPA, żeby pozbyć się nieproszonych gości!

Kościół w Bierdzanach owinięty folią. Tak walczy ze szkodnikami
Autor: Wójt Gminy Turawa Dominik Pikos Kościół w Bierdzanach owinięty folią. Tak walczy ze szkodnikami

Brakująca kwota ma pochodzić od wiernych, urzędu marszałkowskiego i starostwa powiatowego. Ks. Gerard Wilk, proboszcz parafii św. Jadwigi Śląskiej w Bierdzanach poinformował w Radiu Opole, że parafianie wyrazili zgodę na taki zabieg. 

Zobacz też: "Mój SZATAN CZAJA". Skandal w diecezji opolskiej! Ksiądz groził śmiercią posłance?! Kulisy przerażają. Sprawa trafi do Watykanu [ZDJĘCIA]

Czym jest fumigacja?

To, w dużym uproszczeniu, zwalczanie szkodników za pomocą substancji chemicznych w formie dymu, pary lub gazu. Fumigacja wykonywana może być właśnie przez "namiotowanie", taki obiekt zamyka się w szczelnym opakowaniu, do którego wtłaczany jest pod ciśnieniem fumigator - czyli środek chemiczny.

Kiedy kościół w Bierdzanach zdejmie swoje ubranko?

Zakończenie prac i powrót liturgii do świątyni planowane jest w pierwszej połowie września.

Oglądamy z Julią Wieniawą premierowo jej teledysk! Co za reakcja! [TYLKO U NAS]