Opolskie: Straty po niszczycielskiej burzy w stolicy regionu. Zalane przedszkole i Uniwersytet Opolski. Żywioł jeszcze nie skończył! [ZDJĘCIA]

2021-06-24 11:30
Opole, Opolskie: Straty po niszczycielskiej burzy (24.06.21 r.). To jeszcze nie koniec! Burza wróci
Autor: zdjęcia czytelników SE.pl/ archiwum prywatne Opole, Opolskie: Straty po niszczycielskiej burzy (24.06.21 r.). To jeszcze nie koniec! Burza wróci

Synoptycy z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydali ostrzeżenia pierwszego, drugiego i trzeciego stopnia dla całej Polski. Oberwanie chmury, nawałnice, grad, potężne ilości wody na metrze kwadratowym mają przyczynić się do tego, że czwartek 24.06.21 r. może być jednym z groźniejszych dni w tym roku. W nocy i wczesnych godzinach porannych Opole nawiedziła potężna nawałnica, powodująca wiele strat. W ciągu dnia wyszło silne słońce, które niedługo znów zmieni się w kolejne oberwanie chmury.

Opole liczy straty po porannej nawałnicy. Zalane przedszkole i budynek Uniwersytetu Opolskiego

Od wczesnych godzin porannych ulice Opola zmieniły się w rwący potok. Jednostki straży pożarnych pracowały dziś od 3.50 - wtedy rozpoczęto pierwsza interwencję w związku ze zniszczeniami wywołanymi przez burze. Do godziny 10:00 na terenie całego województwa odnotowano w sumie 85 zdarzeń związanych z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Najwięcej w powiecie opolskim i Opolu (43), powiecie oleskim (25, nyskim (9) i brzeskim (5). Większość interwencji dotyczyło głównie usuwania skutków nawalnego deszczu i potężnego (do 120 km/h!) wiatru: zalane piwnice, budynki, place i drogi, czy połamane i przewrócone na jezdnię drzewa i konary. Nie obyło się jednak bez poważniejszych zagrożeń:

  • W Oleśnie przy ulicy Słowackiego doszło do zerwania papy na dachu budynku wielorodzinnego na powierzchni około 400 m2. Nikomu z mieszkańców nic się nie stało. Nie było konieczności ewakuacji lokatorów z budynku,
  • W Opolu przy ulicy Głogowskiej doszło do zalania wodą opadową hurtowni warzyw i owoców,
  • W Oleśnie przy ulicy Krzywej doszło do zalania piwnicy w hotelu,
  • W Gorzowie Śląskim doszło do zalania marketu.

Poza tym strażacy wypompowywali wodę z Uniwersytetu Opolskiego i przedszkola nr 8 w Opolu.

Zobacz koniecznie: Pogoda na czwartek, 24 czerwca. Upały i burze nie odpuszczają. Prognoza 24.06.2021 r.

Opole: To nie koniec! Synoptycy ostrzegają przed wieczorem

Pełną prognozę pogody na czwartek 24.06.21 r. dla województwa opolskiego znajdziesz TUTAJ. Warto zwrócić uwagę, że synoptycy przewidzieli taki obrót sprawy: potężna i niszczycielska nawałnica w nocy i rano, i równie potężne słońce w trakcie dnia (dziś możemy odnotować nawet ok 30 stopni Celsjusza). Wieczorem burze najprawdopodobniej powrócą! 

Skąd wzięły się burze?

Przyczynę niezwykle gwałtownych burz tłumaczą synoptycy z portalu Twojapogoda.pl. Jak mówią, chodzi o ścieranie się chłodnego powietrza, napływającego nad zachodnie regiony, z upalną masą zalegającą nad wschodnimi województwami. Od późnego wieczora nawałnica może wrócić na opolskie niebo! Ponownie w piątek (25.06.21 r.), burze pojawią się w południowych i wschodnich województwach - nadal mogą być silne, chociaż już nie tak bardzo - ostrzegają synoptycy.

Chcesz podzielić się z nami zdjęciem lub historią? Pisz na adres: mgorecki@grupazpr.pl lub na fejsbuku!

Radar burz online. Gdzie są burze? Śledź je online

Burze nad Polską w czasie rzeczywistym możesz śledzić za pomocą witryny, która znajduje się poniżej. Możesz sprawdzić, gdzie obecnie znajdują się burze i w którą stronę zmierzają. 

Gigantyczna burza paraliżuje Warszawę