Perseidy 2021, noc spadających gwiazd. Gdzie i kiedy oglądać?

2021-07-30 13:01
Perseidy 2021. Gdzie, kiedy i jak oglądać spadające gwiazdy? Kiedy kulminacja? Mapa nieba
Autor: siarakduz/wikimedia Perseidy 2021. Gdzie, kiedy i jak oglądać spadające gwiazdy? Kiedy kulminacja? Mapa nieba

Noc spadających gwiazd 2021, czyli gdzie, kiedy i jak obserwować niebo, żeby zapewnić sobie najlepsze widoki na tegoroczne perseidy. Kiedy będzie kulminacja perseidów? W tym roku noc spadających gwiazd potrwa aż do drugiej połowy sierpnia, więc mamy dużo czasu, żeby do spadających ciał niebieskich wypowiedzieć wszystkie swoje życzenia. Szczegóły dot. perseidów 2021 w artykule poniżej.

Perseidy 2021. Po raz kolejny mamy do czynienia z nocami spadających gwiazd. Perseidy są regularnym rojem meteorów, który co roku - w bardzo zbliżonych terminach, od lipca do sierpnia - jest dla nas świetnie widoczny gołym okiem. Kiedy perseidy będą najlepiej widoczne w 2021? 

Perseidy 2021. Kiedy, gdzie i jak oglądać spadające gwiazdy? Kiedy kulminacja?

Mamy dobre wieści; perseidy powoli już zaczęły swój sezon. Pierwsza „noc spadających gwiazd” w 2021 roku była już w lipcu, dokładnie w środę 28 lipca. Niemniej, najczęściej interesuje nas kulminacja perseidów, czyli ich największe zagęszczenie na niebie. Kiedy kulminacja spadających gwiazd w 2021 roku? Szczyt, a zatem prawdziwa noc spadających gwiazd będzie miała miejsce z 12 na 13 sierpnia - wtedy na niebie w ciągu godziny będzie można zobaczyć nawet 100 obiektów!

Dla spóźnialskich kilka słów na uspokojenie, roje perseidów będą widoczne na niebie także po kulminacji. Orbita Perseidów przecina się z ziemską aż do 24 sierpnia. Zdążycie!

Zobacz też: Niesamowite zjawisko! Microburst uwieczniony pod Nowym Sączem

W upalny dzień zabrałem krowę sąsiada na piwo, oskarżają mnie o kradzież

Jak obserwować perseidy?

Na szczęście, żeby w komfortowych warunkach obserwować perseidy nie potrzebujemy żadnego specjalistycznego sprzętu. Najlepiej sprawdzi się tu metoda... patrzenia w niebo! Jest też mały problem - pogoda. Zachmurzenie skutecznie pozbawi nas rozrywki.

Gdzie obserwować perseidy? Gdzie patrzeć? Kiedy? Mapa nieba

Ważny będzie wybór miejsca. Najlepiej, jeżeli uda nam się dotrzeć z dala od centrum miasta i źródeł sztucznego światła. Gwiazdy najlepiej obserwować po północy, na otwartej przestrzeni, takiej jak pole, plaża, czy łąka. Dla obserwatora im mniejszy księżyc, tym lepiej.

Gdzie patrzeć w niebo? To niełatwe pytanie, ale z pomocą przyjdzie nam wiele aplikacji - choćby Google SkyMap. Przy jej pomocy powinniśmy namierzyć najważniejsze gwiazdozbiory – Kasjopeę lub Wielki Wóz. Jak przekonuje portal scroll.morele.net, te gwiazdozbiory mogą stanowić punkt wyjścia do znalezienia tzw. radiantu Perseid, czyli punktu zbiegu dróg meteorów na mapie nieba.