Niesamowite zjawisko! Microburst uwieczniony pod Nowym Sączem

2021-07-29 19:01
Niesamowite zjawisko na niebie nad Małopolską! Strażak z OSP Mogilno uchwycił microburst! [ZDJĘCIE]
Autor: Pxhere - NOAA Legacy Photo ERL/WPL/OSP Mogilno Niesamowite zjawisko na niebie nad Małopolską! Strażak z OSP Mogilno uchwycił microburst! [ZDJĘCIE]

To zdjęcie zapiera dech w piersiach! Microburst, zjawisko które niesie ze sobą często niespodziewane niebezpieczeństwo, udało się sfotografować niedaleko Nowego Sącza. Uchwycił je strażak z OSP Mogilno przed rodzimą jednostką straży. Czym jest microburst? Dlaczego tak imponująco wygląda? Zobaczcie!

OSP Mogilno publikuje niezwykłe zdjęcie! Udało się uchwycić microburst

Najlepsze zdjęcia wychodzą przypadkiem? Tym razem najpewniej tak właśnie było. Od dłuższego czasu w większości Polski mamy do czynienia naprzemiennie z burzami i upałami. Nic przyjemnego, ale czasami powstaje z tego istne cudo!

W poniedziałek (26.07.21 r.) nad Małopolską przeszły liczne superkomórki burzowe. Jedna z nich zawędrowała też nad Mogilno, a tam strażak Paweł Rola akurat wyszedł przed swoją jednostkę. Oto, co zobaczył! Natychmiast chwycił za telefon.

Microburst - czym jest to rzadkie zjawisko?

To zjawisko nie ma jeszcze swojego polskiego odpowiednika. Na czym polega? To prąd, który zstępuje nagle, z gigantyczną prędkością opada na ziemię, a następnie rozprzestrzenia się we wszystkich kierunkach, również ku górze. Zniszczenia mogą być niewyobrażalne!

Zobacz też: Trąba powietrzna w Sycowie rujnowała miasto. Łamała drzewa i zrywała dachy. Koszmarny widok!

Polscy Łowcy Burz, prawdziwi pogodowi fani opisują to zjawisko jako silny, czasami wręcz huraganowy wiatr prostoliniowy, który może występować wraz z opadem deszczu i gradu (tzw. wet microburst) lub bez opadów (tzw. dry microburst). To zjawisko występuje bardzo punktowo - może dotknąć obszar mniejszy, niż 4 km długości, obejmując np. jedną, bądź dwie wsie czy dzielnicę miasta. Jeżeli obszar jest większy niż 4 km - wtedy mówimy już o zjawisku tzw. "macroburst". Poprawnym określeniem obejmującym oba terminy jest downburst.

Gwałtowna burza pod Sycowem