To był najbardziej ekstremalny upał w Polsce. Było jak w piekle!

2021-07-29 6:00
To był najbardziej ekstremalny upał w Polsce. Było jak w piekle!
Autor: <a href='https://pl.freepik.com/zdjecia/kobieta'>Kobieta zdjęcie utworzone przez asier_relampagoestudio - pl.freepik.com</a> To był najbardziej ekstremalny upał w Polsce. Było jak w piekle!

Rekord klimatyczny w Polsce 29 lipca! Było jak w piekle! Niewyobrażalny rekord temperatur w kraju padł 29 lipca, 100 lat temu. Dziś (29.07.21 r.) mija okrągła rocznica najwyższej temperatury odnotowanej w Polsce. Niechlubny rekord gorąca padł w województwie opolskim. Temperatura przekroczyła 40°C. To Polski rekord ciepła.

Polski rekord temperatury padł 29 lipca. Było ponad 40°C

Skwar, upał, rozpaczliwe poszukiwanie cienia i chwili ulgi. Dziś mamy do dyspozycji wiele pomocnych rozwiązań; samorządy sięgają choćby po kurtyny wodne, ale w 1921 roku nie było tak łatwo. Dziś mija 100. rocznica potwierdzenia najwyższej temperatury w historii Polski. Rekord padł w Prószkowie, w województwie opolskim 29 lipca 1921 roku. Dokładnie 100 lat temu potwierdzono tam temperaturę 40,2 °C.

Zobacz też: Opole najbardziej tropikalnym miastem w Polsce. Nowy raport IMGW przeraża! Polskie piekło!

Burza w Łodzi. Poranne oberwanie chmury nad miastem. Rozlewiska na ulicach

Dziś IMGW wydaje alerty pogodowe nawet przy temperaturach przekraczających 25°C, a kiedy dochodzi do 30°C, mieszkańcy mogą skorzystać z kurtyn wodnych, żeby choć trochę się ochłodzić. Trudno wyobrazić sobie dzień sprzed 100 lat, kiedy mieszkańcy Prószkowa musieli poradzić sobie z ponad 40-stopniowym upałem! A nie tylko tam było wyjątkowo trudno. W historii Polski podobne rekordy padły w wielu miastach.

Imponujące rekordy temperatur z Polski. Tu było istne piekło! [GALERIA]

Przed mieszkańcami województwa opolskiego w tym roku jeszcze wiele upalnych dni. Tylko dziś, według prognoz, w Opolu mamy odnotować 31°C. Są też dobre wieści! To - prawdopodobnie - ostatni w tym roku dzień, w  trakcie którego temperatura przekroczy 30°C. 

Zobacz koniecznie: Polskie rekordy ciepła. Skwar i spiekota to mało powiedziane. Było jak w pogodowym piekle

Kurtyny wodne w Opolu. Gdzie je znaleźć? [GALERIA]