Poczta Polska szykuje się na rekord! Jak zamawiać, żeby nie czekać? Sprawdziliśmy

2019-12-02 13:53 MG
Poczta Polska
Autor: Pixabay Poczta Polska zawiesza wysyłkę paczek do Chin

Cały e-commerce cierpi w okresie przedświątecznym. Także Poczta Polska intensyfikuje działania, żeby sprawnie obsłużyć zwiększony ruch. Uruchomienie sobotnich przesyłek i 1,3 tys. dodatkowych etatów ma pomóc. Poczta spodziewa się, że w tym roku liczba nadawanych przed świętami przesyłek może pobić wszystkie dotychczasowe rekordy. W związku z tym zachęca klientów, żeby świąteczne przesyłki i prezenty zamawiać do sieci Odbiór w Punkcie.

Ta forma dostawy cieszy się rosnącą popularnością klientów, jak przekonuje Agencja Informacyjna Newseria, trafia do niej co trzecia przesyłka

- W tym roku spodziewamy się rekordowej liczby przesyłek. Już w listopadzie przez Pocztę Polską przeszło ponad 600 tys. przesyłek. W ubiegłym roku taką liczbę osiągnęliśmy dopiero 17 grudnia i już wtedy był to absolutny rekord – mówi Andrzej Bodziony, wiceprezes zarządu Poczty Polskiej.

Szczyt paczkowy tak naprawdę już ruszył. Wraz z Black Friday, który za nami. Według szacunków Gemius/PBI w ubiegłym roku podczas piątku (Black Friday) serwisy e-commerce odwiedziło blisko 7,4 mln Polaków, a ta liczba rośnie z roku na rok. Zamówienia złożone w sklepach internetowych generują z kolei większą liczbę przesyłek. Tym bardziej że wielu Polaków świąteczne prezenty zamawia online dopiero tuż przed świętami.

Jak Poczta Polska przygotowała się na rekord?

- Po pierwsze, zwiększyliśmy powierzchnię naszych magazynów o 23 tys. mkw. w trzech miejscowościach: Białystok, Grodzisk Mazowiecki i Niepołomice. Zatrudniliśmy także już 1,3 tys. dodatkowych pracowników, w tym 900 osób na umowę o pracę i kolejnych 400 na umowę zlecenie. Codziennie monitorujemy ilość paczek do doręczenia dla naszych klientów i uruchamiamy dodatkowe służby kurierów. Doręczamy przesyłki także w soboty - mówi Andrzej Bodziony.

To nie koniec poważnych inwestycji. Sprawną obsługę przesyłek ma wspomóc także nowoczesny sorter paczkowy, kupiony przez Pocztę Polską w ubiegłym roku za ok. 50 mln zł, który trafił do węzła ekspedycyjno-rozdzielczego w Zabrzu. Może obsłużyć nawet 2,5 mln paczek miesięcznie. W przyszłym roku spółka planuje uruchomić przetargi i kupić kilka kolejnych takich urządzeń.

Jak zamawiać?

- Zachęcamy naszych klientów, żeby zamawiali świąteczne prezenty do naszych punktów odbioru, których w całym kraju mamy już 12 tys. Są to zarówno placówki Poczty Polskiej, jak również sklepy Żabka, kioski RUCH-u, stacje Orlen, a także nasze automaty paczkowe zlokalizowane w sąsiedztwie placówek pocztowych i sklepów Biedronka - wymienia Andrzej Bodziony.