Polski Ład. Pieniądze dla Opola i regionu! Mostu przez Odrę nie będzie [KWOTY, INWESTYCJE]

2021-10-26 12:57

"[...] szczególny dzień, kiedy możemy otworzyć nową księgę inwestycji lokalnych" - mówił w poniedziałek Mateusz Morawiecki podczas konferencji nt. Rządowego Funduszu Polski Ład. 23 miliardy złotych zasili część zgłoszonych wcześniej przez samorządy inwestycji. Ile dostanie Opole i województwo opolskie? Które inwestycje zostaną zasilone rządowymi pieniędzmi, a które przepadły? I czy bezpowrotnie?

Polski Ład. Między samorządy rozdzielono w sumie ponad 23 mld zł, z tego na Opolszczyznę trafi prawie pół miliarda (ponad 497 milionów). Samo Opole dostanie 35 milionów złotych. Na co pójdą pieniądze? Które projekty nie uzyskały rządowego finansowania, a które wkupiły się w łaski?

Zobacz też: Opole: Arkadiusz Wiśniewski szokuje! Emocje wzięły górę?! Aż leciały iskry

dr Ewa Pietrzyk-Zieniewicz: Dwie listy opozycji to wygrana PiS

Polski Ład. Opole i opolskie: jakie inwestycje dostały pieniądze?

W całym województwie opolskim rządowe finansowanie otrzymało 108 inwestycji. Pełną listę z przydzielonymi zadaniom kwotami znajdziesz na stronie gov.pl TUTAJ. Największe finansowe transfuzje z Warszawy zasilą na Opolszczyźnie zadania takie jak m.in.:

  • Budowa kompleksu basenowego wraz z zapleczem sanitarnym przy ul. Korfantego w Brzegu: 16 200 000.00 zł.
  • Budowa i przebudowa dróg na osiedlu przy ul. Orląt Lwowskich w Nysie pod kątem rozwoju mieszkalnictwa: 23 700 991,40 zł.
  • Budowa Domu Pomocy Społecznej w Opolu: 30 000 000, 00 zł.
  • Modernizacja kluczowych dróg powiatowych (pow. prudnicki): 15 010 000, 00 zł.
  • Stworzenie bezpiecznej przestrzeni korzystania z kultury poprzez zmodernizowanie infrastruktury Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu: 22 950 000, 00 zł.

Opole otrzymało pieniądze na budowę przedszkola przy ul. Krapkowickiej i rozbudowę DPS-u przy ul. Chmielowickiej. Nie znalazły się jednak pieniądze na trzeci miejski projekt czyli budowę nowego mostu nad Odrą. Przypomnijmy, że zasady wnioskowania o finansowanie z Polskiego Ładu polegało na tym, że każda jednostka samorządu terytorialnego, czy związek JST, mogła zgłosić maksymalnie trzy wnioski o dofinansowanie. Właśnie ten trzeci w Opolu odpadł. Decyzję z optymizmem skomentował Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola.

Serdecznie dziękujemy premierowi Mateuszowi Morawieckiemu za 35 mln złotych, które trafią do Opola. Niestety, nie dostaliśmy środków na nowy most na Odrze. Jednak się nie poddajemy i walczymy o te pieniądze w kolejnych naborach.

Pierwsza edycja pilotażowego naboru wniosków rozpoczęła się 2 lipca i trwała do 15 sierpnia 2021 r. Kolejna ma ruszyć jeszcze w tym roku.