Strajk Kobiet. Rektorzy dwóch uczelni piszą do RZĄDU! Emocjonujący APEL!

Strajk Kobiet: Rektorzy dwóch uczelni apelują do rządu!
Autor: uni.wroc.pl Strajk Kobiet: Rektorzy dwóch uczelni apelują do rządu!

Strajk Kobiet wywołuje coraz większe emocje. Od tygodnia ulice większości miast w Polsce zalane są protestującymi z powodu wyroku TK ws. aborcji. Kolejne uczelnie w Polsce decydują się na wprowadzenie godzin rektorskich, zezwalając tym samym studentom i pracownikom naukowym na branie czynnego udziału w manifestacjach. Rektorzy dwóch współpracujących uczelni: z Wrocławia i Opola wysyłają do rządu niepokojące pismo!

Rektorzy apelują do rządu i opozycji! Padły mocne słowa

Rektorzy Uczelni Wyższych Wrocławia i Opola przygotowali wspólny apel do rządu, ale też polityków opozycji. W piśmie Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola przestrzegają przed pogłębiającym się konfliktem. co istotne, pod wspólnym tekstem podpisali się wszyscy rektorzy KRUWiO – m.in. Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki, Uniwersytetu Medycznego czy Papieskiego Wydziału Teologicznego.

- [...] wyrażamy zaniepokojenie sytuacją prawną, polityczną i społeczną w Polsce. Głęboką obawę budzą możliwe skutki tej sytuacji dla bezpieczeństwa i zdrowia mieszkańców naszego kraju, w szczególności członków naszych wspólnot akademickich - rozpoczynają pismo rektorzy.

Już rozpoczęcie samej procedury w TK nazwano w dokumencie "nieroztropnym" - W tym czasie (epidemii - red.) wszystkie siły polityczne i społeczne powinny skupić się na zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom naszego kraju. Powinien to być bezwzględny priorytet, zwłaszcza dla osób sprawujących władzę - czytamy.

Zdaniem rektorów, protesty w Polsce stale przybierają na sile, a ich charakter przybiera coraz bardziej emocjonalny wydźwięk. Z kolei agresja towarzysząca niektórym protestującym ma swoje źródło w samych siłach politycznych.

- W rezultacie narastają społeczne podziały, co tylko pogłębia kryzys zdrowotny - czytamy.

Zasadniczy apel skupia się wobec pokojowego rozwiązania sporu.

Stanowczo apelujemy, by wszystkie siły polityczne, instytucje i osoby cieszące się autorytetem społecznym, włączyły się dziś, bez wahania i bez szacowania strat i zysków politycznych, w pokojowe rozwiązanie sporu. Sytuacja w naszym kraju wymaga dziś szybkich działań godnych mężów stanu, patrzących wyłącznie na dobro i głos wspólnot, na bezpieczeństwo Polek i Polaków. To po stronie osób sprawujących władzę leży odpowiedzialność za właściwe, szanujące prawa obywateli rozwiązanie tej sytuacji, którą zapoczątkowały decyzje organów państwa

Uczelnie wspominają też o istocie podmiotowości uczelni. - Podkreślamy, że wolność debaty i autonomia uczelni to fundamenty decydujące o naszym miejscu i autorytecie w społeczeństwie. Bez silnych swoją niezależnością wspólnot akademickich nie sposób sobie wyobrazić nowoczesnego społeczeństwa - wskazują.

- Prosimy o odwoływanie się wyłącznie do pokojowych form protestu. Pamiętajmy, że gdy spór przeminie, będziemy nadal żyli obok siebie, będziemy współpracować i wspierać się w trudnych chwilach, które bez wątpienia są przed nami - kończą pismo rektorzy.

Polonez na protestach. "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 144