SZOK! Szczepionka przeciw COVID-19 została EKSPONATEM! [ZDJĘCIA]

2020-12-31 9:28
Kędzierzyn-Koźle. Ampułka po szczepionce przeciw COVID-19 została EKSPONATEM! [ZDJĘCIA]
Autor: muzeum ziemi kozielskiej

Czym jest zabytek? Czy też, co może przybrać jego formę, i co musi się stać, żeby tak było? Muzeum Ziemi Kozielskiej wskazuje na kontekst. A przy założeniu kontekstu całego 2020 roku, ampułka po pierwszej szczepionce przeciwko COVID-19 podanej na Opolszczyźnie właśnie w Kędzierzynie-Koźlu, wydaje się całkiem dobrym eksponatem.

Ampułka po szczepionce przeciwko COVID-19 została eksponatem

Pandemia koronawirusa zapisze się na kartach historii, to pewne. Niektóre instytucje kultury szybko zrozumiały, że ten wyjątkowy okres w historii Polski może być bardzo ciekawie zarchiwizowany galeriach sztuki, bibliotekach, czy muzeach.

W województwie opolskim pierwsze szczepienia przeciwko COVID-19 odbyły się w Kędzierzynie-Koźlu. Dzięki staraniom dyrektor muzeum, Pani Izabeli Migocz, zbiory placówki wzbogaciły się o cenny eksponat. Jest nim ampułka po jednej z pierwszych szczepionek na COVID-19.

Zabytek, czy nie zabytek?

- Od lat toczą się dyskusje jakie przedmioty możemy uznać za zabytki. Czasami są to rzeczy, które z pozoru nie wzbudzają w nas zainteresowania, lecz - gdy uwzględnimy kontekst - okazują się niezwykle istotnym elementem układanki, jaką jest historia - zwracają uwagę władze kozielskiego muzeum w mediach społecznościowych.

Biorąc pod uwagę zbliżający się nowy rok i - z pewnością - szereg badań i podsumowań za 2020 rok, jedna z pierwszych ampułek po szczepionce przeciwko COVID-19 za jakiś czas może wzbudzać nieco inne emocje, niż robi to obecnie. Co się zmieni? Tego nie wiadomo.

Szczepionka z ampułki została zaaplikowana 27 grudnia 2020 roku w Kędzierzynie-Koźlu.

- Przedmiot ten ma wyjątkową wartość, stanowi bowiem świadectwo ważnego epizodu w dziejach świata, jakim jest okres pandemii.Muzeum składa serdeczne podziękowania Panu Jarosławowi Kończyło, dyrektorowi naczelnemu Samodzielnego Publicznego Zespołu Opieki Zdrowotnej w Kędzierzynie-Koźlu, za przekazanie naszej placówce ampułki pochodzącej z pierwszych szczepień, jakie miały miejsce w Kędzierzynie-Koźlu - dodają przedstawiciele muzeum.

Wyprzedzanie na podwójnej ciągłej w kamerze radiowozu