Szokujące dane. Biskup opolski ujawnił liczbę postępowań dotyczących pedofilii

2021-02-20 12:10 PAP ap
Szokujące dane. Biskup opolski ujawnił liczbę postępowań dotyczących pedofilii
Autor: Senlay/pixabay.com zdjęcie ilustracyjne

Biskup Andrzej Czaja ujawnił dane o ilości postępowań dotyczących pedofilii. Od 2012 roku w diecezji opolskiej prowadzono 19 postępowań dotyczących pedofilii - poinformował opolski biskup, który prowadził mszę świętą w Białej Nyskiej w Dniu Modlitwy i Pokuty za Grzech Seksualnego Wykorzystywania Małoletnich. Biskup zapewnił, że Kościołowi zależy na ujawnieniu całej prawdy. przeczytaj szczegóły poniżej.

Pedofilia w kościele. Biskup opolski ujawnił dane

Msza święta w Dniu Modlitwy i Pokuty za Grzech Seksualnego Wykorzystywania Małoletnich odbyła się w Białej Nyskiej, gdzie według wstępnych ustaleń Kongregacji Nauki Wiary prawdopodobnie doszło do wykorzystania seksualnego osoby małoletniej przez byłego proboszcza, który urzędował na tej parafii w latach 1982-2006. Biskup Andrzej Czaja poinformował, że od 2012 roku w diecezji opolskiej prowadzono 19 postępowań w sprawach związanych z seksualnym wykorzystywaniem małoletnich. Dwa postępowania umorzono z powodu śmierci podejrzanego. W czterech przypadkach dochodzenia zakończono - trzech duchownych wydalono ze stanu kapłańskiego, a jeden odbywa pokutę nałożoną przez Kongregację Nauki Wiary. W dwóch przypadkach uniewinniono duchownych od stawianych im zarzutów. Jedną sprawę przekazano do innej diecezji.

Biskup zapewnił, że Kościołowi zależy na ujawnieniu całej prawdy i zaapelował do osób mających wiedzę o przypadkach molestowania z udziałem duchownych o zgłaszania się do kurii diecezjalnej w Opolu.

Policjant uratował 2-miesięcznego chłopca