Tomasz Komenda

i

Autor: GRAFIKA SE Anna Szamborska

Tomasz Komenda MILIONEREM! Padł HISTORYCZNY wyrok. GIGANTYCZNA kwota! [ZDJĘCIA, WIDEO]

2021-02-08 14:05

Tomasz Komenda poznał już decyzję sądu ws. odszkodowania. Za 18 lat niesłusznie spędzonych w więzieniu Komenda zażądał prawie 19 milionów złotych. Ostatnie posiedzenie w tej sprawie odbyło się w poniedziałek 8 lutego. Biuro prasowe opolskiego sądu już wcześniej przyznało, że to właśnie na poniedziałek zaplanowano ogłoszenie wiążącego wyroku. Znamy już szczegóły! Czy Tomasz Komenda otrzymał odszkodowanie? W jakiej kwocie? Zapadł już historyczny wyrok. Tomasz Komenda otrzymał najwyższe zadośćuczynienie w historii polskiego sądownictwa? Sprawdź szczegóły na SE.pl.

Spis treści

  1. Tomasz Komenda zażądał prawie 19 milionów złotych za niesłuszny wyrok. Decyzję podjęto w Opolu
  2. Tomasz Komenda został w poniedziałek milionerem. Wyrok zapadł o 14.00. Ile dostanie? Niewyobrażalna kwota
  3. Tomasz Komenda otrzymał blisko 13 milionów za 18 lat w więzieniu. Sędzia Dariusz Kita komentuje wyrok. Komenda ma w oczach łzy
  4. Dlaczego mniej, niż żądał Komenda?

Tomasz Komenda zażądał prawie 19 milionów złotych za niesłuszny wyrok. Decyzję podjęto w Opolu

W 2004 r. Sąd Apelacyjny we Wrocławiu podjął błędną decyzję - skazał na 25 lat więzienia Tomasza Komendę, oskarżonego o zabójstwo i zgwałcenie 15-latki w Miłoszycach na Dolnym Śląsku. Po 18 latach za kratami, skazany wyszedł na wolność, bo pojawiły się nowe dowody, które wykazały jego niewinność.

Tak rozpoczęła się długa batalia o odszkodowanie. Tomasz Komenda, wraz ze swoim pełnomocnikiem, prof. Zbigniewem Ćwiąkalskim, zażądał 18 milionów, plus 800 tysięcy złotych z tytułu straty zarobku, jaki w tym czasie mógłby zgromadzić. To milion złotych za każdy rok niesłusznie spędzony w więzieniu. Sprawa trafiła do sądu w Opolu, bo Tomasz Komenda nie chciał, by rozpatrywał ją sąd, który wcześniej podjął fatalną w skutkach decyzję.

Profesor Zbigniew Ćwiąkalski mówi o sprawie Komendy.

Tomasz Komenda został w poniedziałek milionerem. Wyrok zapadł o 14.00. Ile dostanie? Niewyobrażalna kwota

Posiedzenie sądu zaplanowano na poniedziałek 8 lutego o 9.30. Pełnomocnik Tomasza Komendy prof. Zbigniew Ćwiąkalski wniósł o przełożenie posiedzenia na 10.00, ze względu na "katastrofalne warunki pogodowe". Tomasz Komenda wraz ze swoim pełnomocnikiem utknęli na zasypanych, opolskich drogach.

Posiedzenie ostatecznie odbyło się o 10.00. Komenda zjawił się dopiero na chwilę przed ogłoszeniem wyroku. Ok. 12.30 rozprawa się skończyła, ale wyrok poznaliśmy dopiero o 14.00.

Decyzją Sądu Okręgowego w Opolu Tomasz Komenda otrzymał 12 milionów zadośćuczynienia i 811 tysięcy złotych odszkodowania.

Tomasz Komenda otrzymał blisko 13 milionów za 18 lat w więzieniu. Sędzia Dariusz Kita komentuje wyrok. Komenda ma w oczach łzy

- Braliśmy pod uwagę zeznania świadków, a także różną dokumentację z więzień, w których był zamknięty Tomasz Komenda. Sprawdziliśmy też, jakie wyroki zapadały w innych sprawach o wysokie odszkodowania. Mieliśmy więc kompletną wiedzę - mówił na sali rozpraw sędzia.

Podczas wysłuchania decyzji sądu, Tomasz Komenda miał w oczach łzy. Wrocławianin ze spokojem wysłuchał wyroku i uzasadnienia.

Dlaczego mniej, niż żądał Komenda?

Kwota odszkodowania była taka, o jaką wnioskował pełnomocnik pokrzywdzonego. Zadośćuczynienie - czyli postulowane 18 milionów złotych - okazało się jednak mniejsze. Dlaczego? Sędzia wytłumaczył, że kwota musi być rozsądna.

W ocenie sądu zadośćuczynienie musi rekompensować ból i cierpienie. Musi mieć charakter kompensacyjny, nie może być symboliczną sumą. Ale kwota musi być rozsądna i nie prowadzić do odczucia, że doszło do nadmiernego wzbogacenia się.

Przypomnijmy, że 16 grudnia 2020 roku odbyło się posiedzenie, podczas którego biegli mieli wyrazić swoje opinie - psychologiczną, psychiatryczną, kardiologiczną i ogólną medyczną. Sąd Okręgowy w Opolu nie podjął decyzji, bo zabrakło opinii biegłej psycholog. Kolejne posiedzenie wyznaczono na poniedziałek 8 lutego i to właśnie dziś podjęto ostateczną decyzję.

12 mln 811 tys. zł Tyle otrzyma Tomasz Komenda za 18 lat niesłusznego więzienia

i

Autor: GRAFIKA SE Anna Szamborska
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany