Zasiłki opiekuńcze. jak składać? PORADNIK

i

Autor: Pixabay/nastya_gepp/Zdjęcie poglądowe Zasiłki opiekuńcze. jak składać? PORADNIK

Zasiłki opiekuńcze. Jesteś rodzicem? Przez TE błędy na pieniądze poczekasz o wiele dłużej! [ZASADA "3P"]

2020-04-23 14:01

Do opolskich placówek ZUS w kwietniu wpłynęło już 8,6 tys. wniosków o zasiłek opiekuńczy. Niestety, opolanie wciąż nie składają ich poprawnie, przez co dla części wnioskodawców czas oczekiwania na wypłaty znacznie się wydłuży.

Zasiłki opiekuńcze w epidemii. Wielu rodziców na wypłatę pieniędzy poczeka dłużej. Powód? Błędy w oświadczeniach rodziców i niekompletne wnioski od pracodawców. Wcześniej informowaliśmy już o najpopularniejszym błędzie, jaki popełniają opolanie ,tym razem chodzi jednak o coś innego.

Zasada "3P": Podaj numer, patrz na daty, porozmawiaj z szefem

Patrz na daty:

ZUS zaleca np., by wniosek o zasiłek opiekuńczy w związku z COVID-19 składać po zakończeniu wnioskowanego okresu, ponieważ „po drodze” mogą wystąpić okoliczności powodujące zmianę tego okresu lub wręcz wykluczą prawo do zasiłku.

- Mieliśmy przypadki złożenia wniosku o zasiłek opiekuńczy 30 marca, na okres do 26 kwietnia. Potem wnioskodawca powiadomił nas, że od początku kwietnia jest na obowiązkowej kwarantannie. Kwarantanna jest traktowana jako niezdolność od pracy, a osoby niezdolnej do pracy nie można uznać za osobę mogąca sprawować opiekę nad dzieckiem. Prawo do zasiłku chorobowego wyklucza prawo do wypłaty zasiłku opiekuńczego - podaje przykład Sebastian Szczurek z opolskiego ZUS.

Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express - KLIKNIJ tutaj!

Podaj numer:

ZUS apeluje do osób które składają wnioski o staranność w wypełnianiu oświadczeń o sprawowaniu opieki nad dzieckiem, a do pracodawców o przesyłanie kompletnych dokumentów. W czasie wzmożonego wpływu wniosków o wypłatę świadczeń bardzo istotne jest, by wnioskodawca i pracodawca podawali w korespondencji numer telefonu. Jeśli w formalnościach są jakieś uchybienia, pracownicy ZUS mogą telefonicznie je wyjaśnić albo powiadomić rodzica bądź pracodawcę o potrzebie uzupełnienia braków.

Porozmawiaj z szefem:

- Oświadczenia rodziców o sprawowaniu opieki nad dzieckiem trafiają bezpośrednio do ZUS a powinny do pracodawcy (umowa o pracę) lub zleceniodawcy (umowa zlecenia). Do obliczenia kwoty zasiłku i wypłaty niezbędne jest zaświadczenie ZUS Z-3 dla osób na etatach lub ZUS Z-3a dla osób na umowach zlecenia, które wypełnia płatnik składek. Bez tych dwóch dokumentów, które powinien dostarczyć do ZUS pracodawca nie jest możliwa wypłata zasiłku - wynika z komunikatu ZUS.

O zamiarze korzystania z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednio ZUS.

Czytaj też: Wybory prezydenckie 2020. Pismo wojewody opolskiego ws. UJAWNIENIA danych wyborców! "To był ANONIM"

Express Biedrzyckiej - Gość: Łukasz Szumowski

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki