Płock. Alarm przeciwpowodziowy na Wiśle. Gdzie są lodołamacze? [ZDJĘCIA]

i

Autor: Wody Polskie

Bardzo trudna sytuacja na Wiśle w okolicy Płocka i Włocławka. ALERTY w 5 województwach

2021-02-20 12:34

Sytuacja na Wiśle w rejonie Płocka jest bardzo trudna. IMGW na bieżąco prowadzi pomiary, działa kilka grup. Sytuacja wygląda nieciekawie również w okolicach Włocławka i dolnej Odry. To nie wszystko. W pięciu województwach: dolnośląskim, opolskim, wielkopolskim, lubuskim i śląskim - obowiązuje alert hydrologiczny IMGW drugiego stopnia.

IMGW wydało ostrzeżenia hydro. Trudna sytuacja w okolicach Płocka

Wezbrania o charakterze lokalnym występować będą w różnych regionach kraju; aktualnie w rejonie Płocka, Włocławka i dolnej Odry, gdzie sytuacja jest bardzo trudna, operuje kilka grup pomiarowych IMGW - poinformował w sobotę Instytut, dodając, że jest w kontakcie z odpowiednimi służbami. W pięciu województwach

  • dolnośląskim,
  • opolskim,
  • wielkopolskim,
  • lubuskim
  • i śląskim 

obowiązuje alert hydrologiczny IMGW drugiego stopnia. Ze względu na spływ wód roztopowych możliwe jest przekroczenie stanów alarmowych.

W specjalnym komunikacie IMGW poinformowało, że wezbrania o charakterze lokalnym występować będą w różnych regionach kraju. "Aktualnie w rejonie Płocka, Włocławka i dolnej Odry, gdzie sytuacja jest bardzo trudna, operuje kilka grup pomiarowych IMGW-PIB mierząc pokrywę lodu i informując o sytuacji służby administracji państwowej" - napisał Instytut. IMGW przypomniało też, że do jego podstawowych zadań statutowych należy prowadzenie pomiarów, obserwacji oraz prac naukowo-badawczych m.in. w hydrologii.

"Instytut analizuje bieżącą sytuację na polskich rzekach na podstawie pomiarów własnych grup terenowych hydrologicznych, zdjęć satelitarnych w ramach projektu Sat4Envi oraz obserwacji terenowych" - czytamy. Jak podkreślono, informacje i dane przekazywane są potem do centrów kryzysowych oraz odpowiednich służb. Publikowane są także na stronie https://hydro.imgw.pl/

Policjant uratował 2-miesięcznego chłopca