Koronawirus. Czy będzie w tym roku kolęda w Płocku? Co z rekolekcjami?

2020-11-19 14:16 Michał Michalak
Koronawirus. Czy będzie w tym roku kolęda w Płocku? Co z rekolekcjami?
Autor: kisistvan77/cc0/Pixabay.com Koronawirus. Czy będzie w tym roku kolęda w Płocku? Co z rekolekcjami?

Czy będzie w tym roku kolęda w Płocku? Co z rekolekcjami? To pytania, które w związku z epidemią koronawirusa należy sobie zadać już teraz. Kuria Diecezjalna w Płocku zabrała w tej sprawie głos, przekazując proboszczom parafii z terenu całej diecezji płockiej zalecenia dotyczące najbliższych tygodni. Są tam informacje nie tylko dotyczące kolędy, rekolekcji, ale też np. opłatka.

Czy będzie w tym roku kolęda w Płocku? Co z rekolekcjami? Jak informuje Kuria Diecezjalna w Płocku, ostateczna decyzja w tej sprawie nie została jeszcze podjęta. Ma ona zapaść dopiero w połowie grudnia, a do tego czasu wszyscy księża proszeni są o przysyłanie swoich propozycji rozwiązania kwestii kolędy w Płocku na adres mailowy: miroslaw.milewski@diecezjaplocka.pl.

Kuria Diecezjalna w Płocku sugeruje ponadto, by związku z epidemią koronawirusa w Polsce księża proboszczowie już teraz pobłogosławili opłatki i rozpoczęli ich rozprowadzanie w kościołach i kancelariach parafialnych, dołączając do nich obrzęd wieczerzy wigilijnej w domu. To nie wszystko.

PILNE! Rząd sprawdza nasz MAJĄTEK, DOCHODY i EMERYTURĘ. Ostatnie dni! Nie powiesz? Grozi kara!

Kuria Diecezjalna w Płocku ma też specjalne zalecenia dotyczące organizowania rekolekcji w czasie epidemii koronawirusa w Polsce. Sugeruje, by w miarę możliwości zaplanować dzień (dni) spowiedzi w parafiach, aby wierni mogli z niej skorzystać przed uroczystością Narodzenia Pańskiego. Aby uniknąć kolejek przed konfesjonałami, najlepiej wyznaczyć konkretne godziny spowiedzi, np. dla mieszkańców poszczególnych wiosek lub ulic. Spowiedź powinna odbywać się w zabezpieczonych folią konfesjonałach lub przygotowanych do tego pomieszczeniach z właściwą wentylacją i mogłaby się odbyć np. w jedną z sobót adwentu. Można to połączyć z całodzienną adoracją Najświętszego Sakramentu.

W okresie adwentu księża powinni ponadto podjąć częstszy dyżur w konfesjonale, np. po wieczornej mszy św. Kuria Diecezjalna w Płocku zaleca ponadto, by duchowni rozważyli przygotowanie i nagranie adwentowych rekolekcji internetowych dla parafian, które należy propagować w sieci.

Płock. Tak wygląda szpital polowy! Prezes PKN Orlen oprowadzał dziennikarzy [ZDJĘCIA]