Stan wojenny

i

Autor: brak danych Stan wojenny

37 lat temu w Polsce wprowadzono stan wojenny. Jak wyglądało to w Poznaniu? [WIDEO, PLAN OBCHODÓW]

2018-12-13 11:20

13 grudnia 1981 r. w Polsce zaczął obowiązywać stan wojenny. W całej Wielkopolsce internowano ponad 400 osób, a na ulicach pojawiły się czołgi i patrole ZOMO. To już 37 lat od tamtego ważnego momentu w historii naszego kraju.

13 grudnia 1981 r. od północy oddziały ZOMO rozpoczęły aresztowania działaczy opozycji w całym kraju. W dniu wprowadzenia stanu wojennego w działaniach na terytorium kraju wzięło udział ok. 70 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego i 30 tys. funkcjonariuszy MSW. Na ulicach polskich miast pojawiło się m.in. 1750 czołgów i 1400 pojazdów opancerzonych

Z dokumentów Służby Bezpieczeństwa wynika, że w Wielkopolsce w sumie internowano 421 osób, których następnie osadzono w ośrodkach w Gębarzewie, Ostrowie Wlkp., Kwidzyniu, Wierzchowie Pomorskim i Gołdapi.

W pierwszych dniach stanu wojennego w wielu zakładach pracy na terenie Wielkopolski organizowano akcje protestacyjne. Największy w Wielkopolsce strajk miał miejsce w Hucie Aluminium Konin. 14 grudnia strajk protestacyjny ogłoszono także w zakładach Cegielskiego w Poznaniu, gdzie do pracy nie przystąpiło 900 robotników.

Trzy dni później poznaniacy zebrali się pod Poznańskimi Krzyżami, gdzie składali kwiaty i zapalali  świece. W nocy z 19 na 20 grudnia na pomniku obok dat 1956, 1970, 1976 i 1980 domalowano datę 1981. Władze natychmiast ją usunęły, ale 24 grudnia znów ktoś ja dopisał. Od tamtej pory pomnik był stale pilnowany przez milicję.

W kolejnych miesiącach stanu wojennego dochodziło do wielu manifestacji tłumionych przez oddziały ZOMO. Do największej z nich doszło 13 lutego 1982 r. pod Poznańskimi Krzyżami. Na miejscu zatrzymano blisko 200 osób. W pobliżu mostu Teatralnego na ul. Roosevelta pobity przez ZOMO został uczestniczący wcześniej w manifestacji młody dziennikarz Wojciech Cieślewicz. W wyniku odniesionych ran zmarł 2 marca.

Kolejną ofiarą śmiertelną stanu wojennego w Poznaniu był 19-letni Piotr Majchrzak. 11 maja 1982 r. został brutalnie pobity przez funkcjonariuszy ZOMO. Prawdopodobnie przyczyną pobicia był wpięty w jego ubranie opornik. W efekcie odniesionych obrażeń chłopak zmarł 18 maja.  

Zobaczcie zdjęcia z czasów stanu wojennego w Poznaniu w filmie przygotowanym przez Region Wielkopolski NSZZ „Solidarność”.

Program obchodów:

Każdego roku 13 grudnia są upamiętniane ofiary wprowadzenia w naszym kraju stanu wojennego. W całej Polsce wspomina się tych, którzy zginęli w tamtym czasie. Poznań także pamięta, a uroczystości zorganizowane są przez Wielkopolski Urząd Wojewódzki oraz NSZZ “Solidarność”

godz. 10:00 - w sali Witrażowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, wojewoda wielkopolski Zbigniew Hoffmann wręczy odznaczenia państwowe działaczom „Solidarności” oraz „Solidarności Walczącej”.

godz. 12:00 - złożenie kwiatów: głaz o. Honoriusza Kowalczyka , głaz Piotra Majchrzaka, tablica Wojciecha Cieślewicza, pomnik bł., ks. Popiełuszki.

godz. 17:00 msza św., w intencji ofiar stanu wojennego, Kościół oo. Dominikanów, ul. Kościuszki 97/99. Po Mszy św., wspólne złożenie kwiatów w krużgankach klasztoru pod tablicą Ofiar stanu wojennego.

godz. 18:00 - uroczystości pod Pomnikiem Poznańskiego Czerwca 1956 r. Składanie kwiatów. - wystąpienie Jarosława Lange - Przewodniczącego Zarządu Regionu. - składanie kwiatów.

ZOBACZ TEŻ:

>> Więcej przystanków na żądanie! Autobusy będą jeździć szybciej?

>> Bitwa na pięści z prezydentem Poznania? W szczytnym celu to możliwe

TO WIDEO:

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki