Osiedle Tysiąclecia w Poznaniu

i

Autor: fot. Wikimedia/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Osiedle Tysiąclecia w Poznaniu

Bloki na Ratajach miały stać maksymalnie 60 lat. Czy grozi im wyburzenie? [AUDIO]

2016-04-09 12:25

Rataje, Piątkowo i Winogrady to największe blokowiska w Poznaniu. Wszystkie wybudowano z tzw. wielkiej płyty - materiału, którego trwałość szacowano na ok. 50-60 lat. Zbliża się zatem "termin ważności" pierwszych ratajskich osiedli. W jakim są stanie?

W tym roku mija 50 lat, odkąd rozpoczęto budowę osiedla Piastowskiego na Ratajach. Właśnie tyle miały wytrzymać betonowe płyty, z których postawiono bloki. Dziś mieszka w tym miejscu ponad 17 tysięcy osób. Czy mogą się obawiać o dach nad głową?

W Poznaniu nie stwierdzono mankamentów

Paweł Łukaszewski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla miasta Poznania, uspakaja, że mieszkańcy os. Piastowskiego, czy Kosmonautów, nie mają się czego obawiać:

- W porównaniu z innymi rodzajami obiektów, budowanych w innych technologiach, "wielka płyta" wypada korzystnie. Nie stwierdziliśmy mankamentów, które musiałyby nas zmusić do jakichś działań, czy natychmiastowego wykonania remontu - powiedział w rozmowie z reporterem Radia Eska.

Oczywiście, nie są to budynki bez wad. Słabe strony bloków z wielkiej płyty to przede wszystkim brak energooszczędności, ciasne mieszkania i kiepska cyrkulacja powietrza. Są jednak bardzo trwałe. Jako przykład, inspektor podaje wielkie trzęsienie ziemi z lat 70-tych, które w Rumunii zniszczyło ok. 30 tysięcy budynków - w tym także zabytki Bukaresztu. Tymczasem tamtejsze osiedla z wielkiej płyty pozostały... nietknięte!

Posłuchajcie całej rozmowy z p. Pawłem Łukaszewskim:

Dla studentów - w sam raz!
O opinię spytaliśmy również mieszkańców osiedla Piastowskiego - pierwszego poznańskiego blokowiska. Większość chwali sobie życie w blokach. Na takie studenckie mieszkanie to w zupełności wystarczy - mówi poznanianka. Osiedle spokojne, nie narzekam - dodaje młody chłopak. Tylko jedna osoba zwróciła uwagę na małe metraże i cienkie ściany, przez które słychać sąsiadów.


Posłuchajcie wszystkich wypowiedzi:

Według ekspertów, receptą na długowieczność budynków jest ocieplenie elewacji i porządny remont. A takich w Poznaniu nie brakuje. Przypomnijmy chociażby słynny blok-tetris na osiedlu Rusa, czy wieżowiec na osiedlu Chrobrego, który 2 lata temu trafił do zestawienia najlepszych budynków w Polsce.

Kto z Was mieszka na poznańskich blokowiskach? Jak je oceniacie? Komentujcie!

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki