ruszył proces

Były burmistrz Murowanej Gośliny płakał przed sądem! Jest oskarżony o korupcję i ogromne przekręty

2023-09-28 11:32

Był burmistrzem, teraz siedzi na ławie oskarżonych. W poznańskim Sądzie Rejonowym rozpoczął się proces Dariusza Urbańskiego, samorządowca, byłego burmistrza Murowanej Gośliny pod Poznaniem. Mężczyzna jest oskarżony o korupcję. W sądzie płakał!

O burmistrzu Murowanej Gośliny od lat było głośno w lokalnych mediach, bo nie tylko wywoływał skandale, ale też zarządzał Murowaną Gośliną w bardzo specyficzny sposób. Koniec końców Prokuratura Krajowa oskarżyła Dariusza Urbańskiego o popełnienie 24 przestępstw, w tym m.in. przyjęcie łapówek, przekroczenie uprawnień i niedopełnienie obowiązków oraz złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych. Do jego biura weszli agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego i Urbański trafił za kratki. Zdaniem śledczych Urbański ustawiał przetargi na remonty remizy OSP, piwnicy w bibliotece, na budowę drogi oraz brał łapówki.

Zobacz: Burmistrz Murowanej Gośliny zatrzymany przez CBA! Kiedyś nagrano, jak zażywa narkotyki

Poza Dariuszem Urbańskim na ławie oskarżonych zasiadło też 10 innych osób. Są to współpracownicy byłego włodarza - urzędnicy i przedsiębiorcy, a także córka byłego burmistrza Aleksandra U. (według śledczych miała pomagać w przekazywaniu łapówki) i jego partnerka Weronika G., którą zdaniem prokuratury faworyzował i pomógł jej w uzyskaniu posady w urzędzie.

Urbański miał też trwonić publiczny majątek. Ze służbowego telefonu wysyłał SMS-y w konkursie na najbardziej wpływową kobietę w regionie (za prawie 8 tys. zł), bo była to jego dobra znajoma. Pieniądze oddał, ale nie zmienia to faktu, że i tak do złamania prawa doszło.

Do tej pory Dariusz Urbański usłyszał wyrok j za znieważenie agentów CBA, bo gdy przyszli po niego w styczniu 2022 r., był pijany i rzucił się na nich. Już za kratkami zrzekł się stanowiska.

Teraz były burmistrz nie przyznał się do żadnego z zarzucanych mu czynów. - Apeluję, by po złożeniu przeze mnie wyjaśnień, sąd wypuścił mnie na wolność. Wiosną 2024 r. chciałbym wystartować w wyborach na burmistrza Murowanej Gośliny — zaskoczył wszystkich Dariusz Urbański podczas pierwszej rozprawy w poznańskim sądzie.

Sąd na drugiej rozprawie zdecydował, że były burmistrz Murowanej Gośliny wyjdzie z aresztu, jeśli wpłaci 200 tysięcy złotych. Gdy tego jednak nie zrobi, będzie w areszcie na pewno kolejne trzy miesiące. Gdy z kolei wpłaci pieniądze, będzie się musiał stawiać na komisariacie w Murowanej Goślinie. Będzie miał też zatrzymany paszport.

Były burmistrz skazany za łapówki. Policja pokazała, jak wziął 50 tysięcy złotych!