Autostrada A2

i

Autor: Autostrada Wielkopolska Autostrada A2

Kolejna podwyżka!

Droższy przejazd autostradą A2! Nowe stawki ze względu na inflację

2022-09-08 10:11

Od piątku obowiązywać będą nowe stawki opłat za przejazd autostradą A2 pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem (woj. wielkopolskie). Kierowcy, którzy podróżują tą trasą muszą głębiej sięgnąć do kieszeni.

Nowe stawki opłat na A2

Przejazd autostradą A2 będzie jest jeszcze droższy. Od godziny 6:00 w piątek (9 września) obowiązywać będą nowe stawki. Kierowcy aut osobowych i motocykli za przejechanie każdego z trzech 50 km. odcinków trasy zapłacą 26 zł – o złotówkę więcej niż obecnie. Opłata za przejazd auta dwuosiowego z przyczepą wyniesie 39 zł, z kolei 60 zł będzie trzeba zapłacić za przejazd pojazdów trzyosiowych. Do 91 zł wzrośnie stawka za przejazd trzyosiowych ciężarówek z przyczepami i pojazdów o więcej niż trzech osiach, a opłata dla pojazdów ponadnormatywnych będzie na poziomie 260 zł.

Areszt za jazdę po prąd autostradą A4

Rzecznik prasowy spółki Autostrada Wielkopolska (AWSA) Anna Ciamciak wskazała, że stawki wzrosną, w zależności od kategorii pojazdu, o niespełna 5 proc. - Zmiana cen podyktowana jest mocnym, dwucyfrowym wzrostem inflacji oraz bardzo silnym wzrostem cen materiałów budowlanych, przekładającym się na wzrost kosztów utrzymania i realizacji planowych inwestycji. Koszt przejazdu odcinkiem autostrady A2 Świecko - Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian – podkreśliła.

Koncesyjny odcinek autostrady A2 pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem jest w całości utrzymywany przez spółkę Autostrada Wielkopolska. Według danych firmy średni dobowy ruch na tym odcinku wynosi około 30 tys. pojazdów, a na autostradowej obwodnicy Poznania 85 tys. - Duży udział w ruchu mają samochody ciężarowe, co mocno przekłada się na zużycie nawierzchni i konieczność remontów. Niemałe znaczenie w eksploatacji autostrady ma także zwiększony strumień pojazdów włączających się do ruchu z tras ekspresowych S5 i S11. Mimo rosnącej inflacji i kosztów remontu oraz utrzymania autostrady, spółka terminowo wywiązuje się z zaplanowanych inwestycji i realizuje projekty modernizacyjne zgodnie z przyjętym wieloletnim planem utrzymania i umową koncesyjną - zapewniła Ciamciak.

W tym roku AWSA rozpoczęła remont nawierzchni między Nowy Tomyślem a Poznaniem. - Wyremontowano już nawierzchnię na węźle w Nowym Tomyślu oraz ponad 26 km jezdni głównej. Trwa remont nawierzchni na węźle w Buku oraz dalszych odcinkach autostrady. Realizacja tej inwestycji będzie oznaczała kolejny raz w trakcie trwania koncesji gruntowną wymianę nawierzchni na całym odcinku od Nowego Tomyśla do Konina. Dodatkowo planowany jest remont obiektów inżynierskich - mosty i wiadukty autostradowe - oraz budowa nowej bazy utrzymania we Wrześni - wskazała rzeczniczka.

Za budowę i eksploatację mierzącego 255 km długości odcinka A2 pomiędzy Świeckiem a Koninem odpowiadają spółki Autostrada Wielkopolska SA i Autostrada Wielkopolska II SA.

Sonda
Czy autostrady w Polsce powinny być darmowe?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają