Dzień bez Samochodu w Poznaniu. Dla kogo darmowe przejazdy?

2021-09-22 7:56
Autobus MPK Poznań / zdjęcie ilustracyjne
Autor: MPK Poznań Autobus MPK Poznań / zdjęcie ilustracyjne

W środę (22 września) obchodzimy Dzień bez Samochodu. Ma to związek z Europejskim Tygodniem Zrównoważonego Transportu. Dzięki temu pasażerowie w całym kraju mogą liczyć na darmowe usługi komunikacyjne. Jakie udogodnienia czekają na mieszkańców Poznania? Sprawdziliśmy!

Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu. W środę (22 września) w związku z Dniem bez Samochodu, każdy będzie mógł podróżować na liniach ZTM Poznań za darmo. Wystarczy mieć przy sobie dowód rejestracyjny samochodu. Również bez biletu pojadą pasażerowie lokalnych pociągów do granicy województwa. Bez opłat będzie można wypożyczyć także rower miejski. - Przez cały rok zachęcamy do korzystania i łączenia różnych form transportu, bo to najbardziej efektywny sposób przemieszczania się po mieście. W Dniu bez Samochodu tradycyjnie można się w Poznaniu za darmo poruszać autobusami i tramwajami na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego samochodu - mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania.

ZOBACZ: Poznań: Rowerzysta igrał ze śmiercią! Manewr kierowcy uratował mu życie [wideo]

Dzień bez Samochodu w Poznaniu. Darmowe przejazdy pociągami

Za darmo będzie można także podróżować pociągami Kolei Wielkopolskich oraz POLREGIO. Jest tylko jeden warunek. Osoby, które chcą podróżować tymi pociągami w dłuższych relacjach, tj. przekraczających granice województwa, będą zobowiązane do pokrycia kosztów przejazdu pociągiem wg taryfy przewozowej danego przewoźnika na długości od granicy województwa do miejsca docelowego położonego na terenie innego województwa lub odwrotnie. Warto też pamiętać, że jeden dowód rejestracyjny auta uprawnia do darmowego przejazdu jedną osobę.

Dzień bez Samochodu w Poznaniu. Poznański Rower Miejski za darmo

W obchody ETZT 2021 włączył się także operator Poznańskiego Roweru Miejskiego - firma Nextbike. W środę (22 września) każdy użytkownik będzie mógł go wypożyczyć przez godzinę za darmo. Promocja dotyczy wszystkich użytkowników PRM - zarówno posiadaczy biletów okresowych na karcie PEKA, jak i tych, którzy takiego biletu w momencie wypożyczania roweru nie mają.

Sonda
Czy skorzystasz z darmowych przejazdów w Dzień bez Samochodu?
Dzień EDWARD w radomskim WORD
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE