Kardynał Stanisław Dziwisz w Poznaniu

i

Autor: Archidiecezja Poznańska Kardynał Stanisław Dziwisz w Poznaniu

Dziwisz w Poznaniu o Janie Pawle II: "Była patriotą, nie nacjonalistą"

2020-05-18 6:08

18 maja 2020 roku przypada setna rocznica urodzin św. Jana Pawła II. Do Poznania z tej okazji przyjechał jego serdeczny przyjaciel i wieloletni sekretarz kardynał Stanisław Dziwisz. W niedzielę, w wigilię jubileuszu w trakcie Mszy Św. w poznańskiej katedrze przypomniał, że św. Jan Paweł II był wyjątkowym człowiekiem i patriotą. Msza św. pod przewodnictwem abp. Stanisława Gądeckiego, metropolity poznańskiego, była transmitowana z poznańskiej katedry na cały świat przez TVP Polonia.

Patriota, a nie nacjonalista! Taki właśnie był papież Polak. - Jan Paweł II miał silne poczucie swojej polskiej tożsamości, głębokiego związku z polską kulturą, która ukształtowała w nim szerokie spojrzenie i serce otwarte na wielość innych kultur i potrzeby innych narodów  – mówi w trakcie kazania krakowski metropolita senior. Dziwisz przypomniał poznaniakom  wizyty św. Jana Pawła II w Poznaniu, to jest: 20 czerwca 1983 r. i 3 czerwca 1997 r.

CZYTAJ: 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Kiedy urodził się Jan Paweł II?

To właśnie wtedy św. Jan Paweł II odprawiał Mszę św. na placu Adama Mickiewicza dla poznańskiej młodzieży. W homilii wspomniał symbolikę Poznańskich Krzyży oraz historię istniejącego w latach 1932-1939 pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa, będącego wotum za odzyskaną przez Polskę niepodległość. Zdaniem Dziwisza papież pozostawił świadectwo życia całkowicie oddanego Bogu i służbie człowiekowi, bogactwo nauczania i dziedzictwo wiary i świętości. - Mamy z czego czerpać, kim inspirować się w osobistej drodze do Boga. Dar Jana Pawła II jest także dla nas zadaniem. Starajmy się zgłębiać jego nauczanie i czerpać z jego światła, by stawiać czoła wyzwaniom, przed jakimi stajemy w zmieniającym się na naszych oczach świecie  –  powiedział Dziwisz i zaapelował, by wszyscy czuli się odpowiedzialni za życie i świętość Kościoła, dbali o dobro wspólne, miłowali Ojczyznę, jak Jan Paweł II, otwierając się jednocześnie na inne kultury.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki