Jan Paweł II 42 lata temu został papieżem! Wielokrotnie odwiedzał Poznań [WSPOMNIENIE]

2020-10-16 8:52 BM
Jan Paweł II w Poznaniu
Autor: poznan.pl

16 października 2020 obchodzimy 42. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. W trakcie swojego pontyfikatu wielokrotnie odwiedzał Wielkopolskę. Między innymi dwa razy udał się na pielgrzymkę do Poznania. Przypominamy te wizyty, które są dla wielu Polaków są bardzo szczególne.

Święty Jan Paweł II urodził się 18 maja 1920 roku. W piątek (16 października) obchodzimy 42. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża. W związku z tym chcieliśmy przypomnieć pielgrzymki św. Jana Pawła II. Jego pontyfikat trwał ponad 26 lat i w ciągu tego okresu aż ośmiokrotnie odwiedził swój rodzinny kraj. Czterokrotnie na trasie Ojca Świętego znajdowała się Wielkopolska.

Ojciec Święty odwiedził Poznań, Gniezno, Licheń i Kalisz. Jan Paweł II w stolicy Wielkopolski zawitał dwukrotnie, co wywołuje wspomnienia wśród poznaniaków.

Pierwsza wizyta miała miejsce 20 czerwca 1983 roku. Została ona zapamiętana z tego, że papież bardzo chciał stanąć pod pomnikiem ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 roku i tam spotkać się z młodzieżą. Władze PRL nie wyraziły na to zgody.

- Od początku też, od czasów Mieszka, katedra biskupia w Poznaniu pozostaje pod wezwaniem świętego Piotra, a później obu apostołów: świętych Piotra i Pawła. Obaj też są patronami Poznania, ich postacie znajdują się w herbie miasta - mówił podczas homilii Jan Paweł II.

Tysiące Polaków spotkało się z papieżem podczas uroczystej mszy świętej w parku na Łęgach Dębińskich. Podczas nabożeństwa odbyła się beatyfikacja Urszuli Ledóchowskiej.

Ojciec Święty po raz kolejny do Poznania przyjechał 3 czerwca 1997 roku. Spotkał się wtedy z młodzieżą na pl. Mickiewicza i mógł w końcu stanąć pod pomnikiem ofiar Poznańskiego Czerwca 1956 roku. Tłumy podczas spotkania z Ojcem Świętym można zobaczyć na poniższym nagraniu.

W internecie można znaleźć także całą mszę świętą z 1997 roku. Odbyła się ona pod pomnikiem ofiar Czerwca 1956 r. Można śmiało stwierdzić, że Poznań wtedy się zatrzymał, a zdecydowana większość mieszkańców była na spotkaniu z Ojcem Świętym.

Numizmat Jan Paweł II

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.