Ogromna kania spod Sierakowa

i

Autor: R. Tomczak/Nadleśnictwo Sieraków

Grzybobranie 2022

Gigantyczna kania z Sierakowa! Można się pod nią schować

2022-09-21 13:36

Kania z kapeluszem jak parasol? Tak! To możliwe! Takiego dużego grzyba znaleźli leśnicy z Nadleśnictwa w Sierakowie (woj. wielkopolskie). Sezon grzybowy w wielkopolskich lasach w pełni.

52-centymetrową kanię znalazł w środku lasu Roman Tomczak, sekretarz Nadleśnictwa. Miał być zwykły, służbowy obchód lasu, a nie grzybobranie, ale po takiego grzyba grzechem by było się nie schylić. Kania znaleziona pod Sierakowem to prawdziwy gigant. Kapelusz mierzy kilkadziesiąt centymetrów średnicy - można się pod nią schować przed deszczem.

Kanie to łakome kąski dla grzybiarzy. Specjaliści jednak przestrzegają, by zbierać tylko dojrzałe kanie z wykształconym kapeluszem, ponieważ łatwiej odróżnić je od muchomora sromotnikowego, a takie pomyłki niestety się zdarzają. W szpitalach na oddziałach toksykologicznych pojawiają się już pierwsi pacjenci z oznakami zatruć. Wszystkie wątpliwości co do grzybów i ich jadalności można rozwiać w sanepidach.

Uważajcie podczas grzybobrania

Porady grzybowe w WSSE w Poznaniu, ul. Libelta 36, pok. nr 113

Grzyboznawcy z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Poznaniu udzielają porad grzybowych w zakresie określania przynależności gatunkowej grzybów:

  • poniedziałek - piątek w godzinach pracy 7.25 do 15.00
  • sobota od dnia 17.09.2022 r. – 22.10.2022 r. w godz. 12.00 do 16.00

Do oceny grzybów należy przynosić całe owocniki (kapelusz oraz trzon) ponieważ istotne cechy diagnostyczne znajdują się na trzonie owocnika.

Sonda
Czy chodzisz czasem na grzyby?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE