Tak wyglądało świętowanie imienin w ubiegłych latach

i

Autor: Zenon Kubiak/ESKA INFO Poznań Imieniny Ulicy Święty Marcina 2016

Świętowanie w Poznaniu

Imieniny ulicy św. Marcin w Poznaniu w tym roku skromniejsze. Remont utrudnia huczne świętowanie Dni Świętomarcińskich

2022-11-08 10:23

Na ten dzień mieszkańcy Poznania czekają przez cały rok. Niestety, w tym roku, a w zasadzie trzeci rok z rzędu, obchody Imienin ulicy św. Marcin nie będą tak huczne, jak to bywało w ubiegłych latach. Zmianę charakteru tegorocznego świętowania wymusza remont głównej ulicy w Poznaniu. W związku z tym zamiast imienin organizowane są Dni Świętomarcińskie. Co zaplanowano na długi weekend w Poznaniu? Sprawdźcie program na 11 listopada i kolejne dni.

O tym, że tegoroczne obchody Imienin ul. Św. Marcin w Poznaniu będą skromniejsze wiadomo już od pewnego czasu. Centrum Kultury Zamek, które jest organizatorem wydarzeń weekendu 11-13 listopada w Poznaniu, zmiany spowodowane są remontem głównej ulicy w mieście. Przypomnijmy, że dwie poprzednie edycje obchodów z powodu pandemii również organizowane były w mniej huczny sposób.

Imieniny ul. św. Marcin w Poznaniu - Dni Świętomarcińskie

W tym roku imieniny zamienią się w Dni Świętomarcińskie, a cała impreza realizowana jest pod hasłem "Czyń dobro" i dedykowana w szczególny sposób społeczności ukraińskiej - ludziom szukającym schronienia w Poznaniu w obliczu trwającej w ich ojczyźnie wojny. Świętowanie odbędzie się w kilku lokalizacjach: na placu Kolegiackim, dziedzińcu Urzędu Miasta Poznania oraz w parku Chopina. 11 listopada na placu Kolegiackim odbędzie się Kiermasz Świętomarciński, podczas którego będzie można obejrzeć występy artystów z Ukrainy i z Polski. W parku Chopina zaprezentują się organizacje pozarządowe. Organizatorzy przygotowali m.in. warsztaty plastyczne i muzyczne, mikrokoncerty, prezentacje, przejażdżki rikszą i rowerem towarowym. Tam też pojawią się organizacje i grupy, które przez wiele lat współtworzyły Korowód Świętomarciński. Prowadzona będzie zbiórka publiczna na rzecz Ukrainy.

Na Wolnym Dziedzińcu (Dziedziniec Urzędu Miasta), od g. 14 trwać będą koncerty. Wystąpią kolejno: Swarzędzka Orkiestra Dęta, Anna Chumachenko, Marianna Druzhynetz, zespół Atmasfera oraz Haydamaky z Andrzejem Stasiukiem we wspólnym projekcie „Mickiewicz-Stasiuk-Haydamaky”. A na finał koncert Renaty Przemyk.

Centrum Kultury ZAMEK zaprasza też na Dzień Kina Polskiego oraz zachęca do zwiedzania dawnego Zamku Cesarskiego. W dniach 11-13.11 w Teatrze Muzycznym w Poznaniu zobaczyć będzie można także spektakl „Virtuoso” o Ignacym Janie Paderewskim. Ponadto zaplanowano pokazy sportowe i wystawy.

Święto Niepodległości - 11 listopada 2022 w Poznaniu

Imieniny to jednak nie jedyna okazja do świętowania. Na Święto Niepodległości zaplanowano również wiele atrakcji w tematyce militarnej. W tym roku, inaczej niż w poprzednich latach, wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości odbywać się będą nie na Placu Wolności, ale w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych przy ul. Wojska Polskiego.

Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu poinformował, że w trakcie obchodów zaplanowano m.in. defiladę pododdziałów, grup rekonstrukcyjnych oraz koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych.

Po południu udostępniona zostanie część piknikowa, w ramach której zaprezentują się jednostki wojskowe, jednostki administracji zespolonej i niezespolonej oraz grupy rekonstrukcyjne. Swoje stoiska promocyjne otworzą jednostki wojskowe Garnizonu Poznań, policja, strażacy, Krajowa Administracja Skarbowa, Inspekcja Transportu Drogowego, Poczta Polska, a także Narodowy Bank Polski.

Dla zwiedzających udostępniony zostanie system szkolno-treningowy „Śnieżnik”, pokazany zostanie też m.in. kołowy transporter opancerzony Rosomak oraz czołg PT-91 "Twardy".

Zabytkowa willa za 100 złotych. Niecodzienna okazja w Szczecinie

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki