Poznaniacy pomagają uchodźcom

i

Autor: PAWEŁ JASKÓŁKA/SUPER EXPRESS Poznaniacy pomagają uchodźcom

Jak Poznań pomaga uchodźcom z Ukrainy? To nagranie mówi wszystko

2022-03-10 9:27

W Poznaniu punkt recepcyjny dla uchodźców został zorganizowany w budynkach Międzynarodowych Targów Poznańskich. Tam też mieści się noclegowania dla Ukraińców, którzy nie mają dachu nad głową i chcą odpocząć przed dalszą podróżą. W punkcie przez cały dzień pracują wolontariusze, psychologowie, adwokaci oraz lekarze. Wszystko po to, by zaopiekować się osobami, które zdecydowały się szukać schronienia w Europie Zachodniej i uciekać przed wojną.

Jesteśmy świadkami brutalnej agresji rosyjskiej na Ukrainę - podkreślał Michał Zieliński, wojewoda wielkopolski w dniu uruchamiania punktu recepcyjnego dla uchodźców. Wojna w Ukrainie trwa, barbarzyńskie naloty na miasta trwają, ataki na ludność cywilną to codzienność wojny w Ukrainie, nie dziwi więc fakt, że każdego dnia napływają do naszego kraju kolejni uchodźcy. Z jedną walizką w ręce, kobiety i dzieci szukają schronienia we wszystkich możliwych miejscach. Miasto wraz z wojewodą wielkopolskim i Caritas Archidiecezji Poznańskiej uruchomiło punkt recepcyjny, by pomóc takim osobom w pierwszym odnalezieniu się po przyjeździe do miasta. Nie wszystkie osoby mają to szczęście, że zaopiekowali się nimi Polacy, którzy przygarnęli ich pod swój dach. W punkcie recepcyjnym na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich obywatele i obywatelki Ukrainy mogą liczyć na uzyskanie najważniejszych informacji dotyczących kwestii prawnych, ciepły posiłek czy podstawową opiekę medyczną. Dostają karty telefoniczne czy darmowe bilety na przejazdy komunikacją miejską. Na terenie MTP, w Pawilonie nr 4 powstał także magazyn darów. Na powierzchni blisko 4 tys. mkw. składowane są koce, śpiwory, materace, leki i odzież, jaka potrzebna jest obywatelom Ukrainy. Zebrane rzeczy są przewożone do magazynów Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych i stąd trafiają do Ukraińców. Część z nich zostanie przekazana uchodźcom w Wielkopolsce i w ośrodkach przygranicznych. Na targach działa także miejsce noclegowe dla uchodźców z Ukrainy, które zostało przekształcone ze szpitala covidowego. - Solidarność i pomoc ludziom w potrzebie to elementarna cecha zdrowych społeczeństw i państw - podkreślał Tomasz Kobierski, prezes Grupy MTP.

Poznań uruchomił miejski punkt pomocy - Poznań dla Ukrainy. Działa w godzinach od 10.00 do 20.00 przy ul. Bukowskiej 27/29. Można tam przynosić żywność, koce czy środki higieny dla uchodźców uciekających przed wojną. Cały czas działa też ukraińska wersja miejskiej strony internetowej, na której można znaleźć najważniejsze informacje.

Sonda
Czy pomogłaś/eś w jakikolwiek sposób Ukraińcom?
Tak poznaniacy pomagają uchodźcom z Ukrainy

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki