Koronawirus w Poznaniu. Trwa budowa szpitala polowego na MTP. Wielkie przedsięwzięcie! [ZDJĘCIA]

2020-11-04 14:24

Pod koniec listopada tymczasowy szpital na Międzynarodowych Targach Poznańskich ma przyjąć pierwszych pacjentów. Pomoc medyczną znajdzie tam 597 osób, które zachorowały na COVID-19. Łóżek dla najciężej chorych, którzy wymagać będą respiratorów, będzie 48! - Zachęcamy wszystkich, którzy chcieliby tutaj pracować: lekarzy, pielęgniarzy, laborantów, salowe do zgłaszania się do nas - apelował na specjalnej konferencji prasowej Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski.

Kiedyś były tu wystawy i targi, teraz będzie… szpital. Będą sale chorych, gabinety lekarskie i zabiegowe, magazyny leków, zaplecza sanitarne dla pacjentów, pracownia tomografii komputerowej, pracowniami ultrasonografii i elektrokardiografii. Wszystko dlatego, że pandemia nie odpuszcza, chorych na COVID-19 przybywa w zastraszającym tempie, a szpitale powiatowe i jednoimienne pękają w szwach.

Teraz wszystkie siły zostały skoncentrowane na tworzeniu dodatkowego miejsca dla chorych w stolicy Wielkopolski. Cztery hale targowe wkrótce zamienią się w szpital, który jest organizowany w pawilonach 5, 5A, 7, 7A, 8, 8A, w pasażu oraz pawilonie 13, na powierzchni ponad 30 tys. mkw. - Dokonujemy adaptacji hal targowych, stawiamy ścianki działowe, część wyposażenia mamy już w magazynach - mówił Tomasz Kobierski, prezes Międzynarodowych Targów Poznańskich. To nie tylko dostosowywanie tego, co już jest, ale także budowanie od podstaw nowych instalacji. Tak na przykład jest z 27-tonowym zbiornikiem na tlen. - Wylaliśmy już fundamenty pod ten zbiornik - mówi Kobierski. Wszystkie łóżka będą miały dostęp do tlenu. Na targach powstanie także strefa dezynfekcji i ozonowania karetek pogotowia, parking dla kadry szpitala i lądowisko dla helikopterów. 

Równolegle, za pośrednictwem specjalnej strony internetowej, rozpoczęła się rekrutacja osób, które chcą pomóc w walce z epidemią. Do pracy w placówce poszukiwani są lekarze, pielęgniarki, technicy elektroradiologii, ratownicy medyczni, fizjoterapeuci, psychologowie, opiekuni medyczni, farmaceuci, salowe i pracownicy do rejestracji oraz obsługi technicznej. Do pracy w szpitalu tymczasowym mogą zgłaszać się również studenci medycyny.

- Prosimy osoby, które mogą nam pomóc o zgłaszanie się przez stronę szpitaltargi.pl - apeluje wojewoda wielkopolski, który poinformował, że do tej pory zgłosiło się blisko 600 osób kadry i ponad setka studentów medycyny. Wszyscy oni wyrażają chęć pracy w tymczasowym szpitalu na targach. Pracę personelu medycznego w szpitalu tymczasowym będzie koordynował Wielospecjalistyczny Szpital Miejski im. Józefa Strusia w Poznaniu.

Pogrzeb ratownika medycznego z Bydgoszczy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE