Łóżka szpitalne

i

Autor: PAWEŁ NOWAK/SUPER EXPRESS

Koronawirus. Radykalne kroki w sprawie łóżek w Wielkopolsce. Nie ma na co czekać!

2021-03-24 14:29

Trwa walka z trzecią fala pandemii koronawirusa. W środę zanotowaliśmy w Polsce rekordowy przyrost zakażeń i zgonów, a sytuacja może być jeszcze gorsza. W szpitalach powoli zaczyna brakować miejsc dla chorych pacjentów. W związku z tym wojewoda wielkopolski podjął radykalne kroki.

W środę (24 marca) zanotowano w Polsce rekordowy przyrost zakażeń. Resort zdrowia poinformował o 29 978 nowych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. W szpitalach powoli zaczyna brakować łóżek o czym ostatnio wspominał m.in. wiceprezydent Poznania Jędrzej Solarski. W środę w woj. wielkopolskim odnotowano 3188 zachorowań. Co kilka dni wojewoda wielkopolski podejmuje decyzje o utworzeniu nowych miejsc dla pacjentów. Taką decyzję podjął także w ostatnich godzinach.

Zobacz: Dramatyczna prawda o walce z pandemią w Poznaniu. "Sytuacja jest podbramkowa"

- Tylko w tym tygodniu w regionie utworzono 513 nowych miejsc. Stale zwiększana jest liczba miejsc w szpitalu tymczasowym na MTP - przyznaje Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego.

We wtorek wojewoda o aktualnej sytuacji związanej z walką z pandemią rozmawiał z dyrektorami wielkopolskich szpitali, którym podziękował za dotychczasowe zaangażowanie.

- Jesteśmy w trakcie dużych wzrostów zakażeń wymagających hospitalizacji. Wierzę, że nasza współpraca i zintensyfikowanie działań w obszarze walki z pandemią, poszerzania bazy łóżkowej pozwolą w dalszym ciągu zabezpieczyć Wielkopolan przed tym zagrożeniem - powiedział wojewoda Michał Zieliński.

Bardzo duże obłożenie szpitali jest szczególnie w północnej części województwa. W związku z tym od środy (24 marca) podjęto decyzję, że 139 łóżek na II poziomie zabezpieczy szpital w Pile.

- W sumie lecznica będzie dysponowała 174 łóżkami dla pacjentów z Covid-19 - wyjaśnia Stube.

Wzmocniono także zabezpieczenie dla pacjentów w szpitalu MSWiA w Poznaniu o dodatkowe 46 łóżek. Szpital utrzyma funkcjonowanie oddziału hematologii. Łącznie będzie od piątku dysponował 106 łóżkami, w tym 15 respiratorowymi.

To jednak nie koniec. Za kilka dni, bo od 31 marca zwiększy się też o 15 liczba łóżek na II poziomie w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii. Tym samym Szpital w Ludwikowie będzie dysponował 55 łóżkami na II poziomie zabezpieczenia.

Więcej łóżek na MTP

Drugim najważniejszym szpitalem - po Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. J. Strusia w Poznaniu - jest szpital tymczasowy na MTP. Tam także zostanie zwiększona liczba łóżek. Od środy dostępnych jest tam już 206 łóżek.

- Wraz ze zwiększeniem liczby łóżek, służby wojewody zabezpieczyły także biały personel dla szpitala tymczasowego - wyjaśnia Stube. 

Od dziś uruchomione zostały dodatkowe zespoły pracowników szpitala reumatologicznego w Śremie oraz gnieźnieńskiego szpitala Dziekanka, które poszerzą kadrę szpitala tymczasowego. Obecnie 40 łóżek w szpitalu jest zabezpieczone kadrą ze szpitala powiatowego w Środzie Wlkp. oraz pielęgniarkami ze szpitala klinicznego im. W. Degi w Poznaniu. Poszerzenie bazy łóżkowej o moduły obsługiwane przez lekarzy ze Środy Wlkp., Gniezna i Śremu jest możliwe dzięki samoorganizacji i zrekrutowaniu do pracy lekarzy przez dyrektorów tych podmiotów leczniczych.

Ponadto wojewoda wielkopolski wydał także decyzje o skierowaniu do pracy w szpitalu tymczasowym dla 15 strażaków z uprawnieniami ratownika medycznego oraz 16 lekarzy.

Baza łóżkowa w Wielkopolsce

Według aktualnych danych wielkopolskie szpitale dysponują 2627 łóżkami, z czego wolnych jest 459. Na II poziomie zabezpieczenia wolnych jest 297 łóżek z 2096. Aktualnie w regionie jest 216 łóżek respiratorowych, z czego 74 jest dostępnych. Łącznie na II poziomie zabezpieczenia od 31 marca w Wielkopolsce będzie 2418 łóżek, w tym 191 respiratorowych.

Dr Grzesiowski: Smog wspomaga rozprzestrzenianie się koronawirusa

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki